Hledáte-li luxusní umění skutečně vysoké kvality a výjimečného původu, právě jste našli svůj produkt. Společnost Uplift Aerospace se specializuje na tzv. „elevated luxury“ – luxus natolik „vznosný“, že se musí vznést až pod oběžnou dráhu.

Ve spolupráci s projektem Blue Origin CEO Amazonu (a nejbohatšího člověka ve Sluneční soustavě) Jeffa Bezose chystá prodej obrazů, které budou upevněny na Bezosově suborbitální raketě New Shepard, pobudou si ve 100 kilometrech nadmořské výšky a pak se snesou dolů mírně ožehnuté letem, vesmírem a vůbec.

Jako „plátna“ poslouží obrazům externí panely připevněné na plášti plavidla New Shepard, jež by mělo v blízké budoucnosti dopravovat na hranici vesmíru první vesmírné turisty. Obrazy však budou upevněny na brzký testovací let ještě bez lidských pilotů i posádky. Autory děl, na něž mohou potenciální kupci přihazovat už nyní, jsou dva malíři z Utahu: Jeff Hein a Mark R. Pugh, kteří malují natolik zajímavé věci, že se vyplatí sledovat je na jejich instagramových účtech.

Podle serveru Geekwire už Uplift Aerospace (jehož vlastníkem je Josh Hanes) provedl testy, které zaručují, že hyperrealistické obrazy říznuté surreálnem vzestup ke hvězdám i návrat na rodnou hroudu přežijí v původnější formě než coby kineticky rozmazané a na troud ohořelé akční umění – byť je má let a pobyt v suborbitálních výšinách pozměnit a dodat jim neopakovatelný kosmický charakter a suborbitální buket.

Výtvarné umění si s cestami do vesmíru opatrně potykává už nějakou chvíli. Na palubu pilotované lodi Voschod 2 sovětského vesmírného programu si donesl pastelky kosmonaut Alexei Leonov už v roce 1965 a načrtl tam první lidský „art“ pořízený přímo ve vesmíru – lehkou črtu kosmického východu slunce. Do vesmíru už se dříve podívaly také olejomalby, vytvořené na Zemi – poprvé tomu bylo v roce 1986 na palubě raketoplánu Columbia v případě čtyř obrazů amerického umělce Elleryho Kurtze.

Mediálně proslulé jsou též obrazy astronautky Nicole Stott, která před pár lety na plátno zachytila to, co viděla z okna Mezinárodní vesmírné stanice (přičemž to namalovala přímo na palubě Mezinárodní vesmírné stanice). A letošní umělecký projekt Sojourner 2020 vynesl na stejnou orbitální stanici díla devíti umělců, na která pak na nízké orbitě působily rozličné síly od stavu beztíže až po měsíční a marsovskou gravitaci.

Bude velice zajímavé sledovat, do jakých kosmických výšin se posléze vyšplhá cena obrazů opepřených suborbitální patinou. Pokud jste při tom všem pocítili mírné mrazení v zátylku, vězte, že to Moně Lise ztuhl v hlubinách Louvru úsměv na tváři, když si představila, jak jí kurátoři budoucnosti nasazují skafandr a zvyšují její cenu letem k Venuši a zpátky.