Společnost SpaceX Elona Muska, která se zabývá výrobou a provozem znovupoužitelných raket a satelitní sítě Starlink, jedná o možnosti nabídnout k nákupu sekundární akcie. Ty by dle zdrojů agentury Reuters mohly společnost ocenit až na 150 miliard dolarů, což by představovalo 20procentní nárůst hodnoty firmy.

Cílem nabídky by údajně bylo vyplatit některé zaměstnance a dřívější akcionáře. Informace však rozporují zprávy z jiného zdroje, podle nichž by společnost mohla získat jednu miliardu dolarů prostřednictvím nové emise akcií.

Jednání s potenciálními investory prý míří k ceně 85 dolarů za akcii SpaceX. Mnoho startupů závislých na rizikovém kapitálu nyní v důsledku prudkého nárůstu úrokových sazeb naopak čelí snížení ocenění.

SpaceX, jedna z nejhodnotnějších soukromých společností na světě, pravidelně poskytuje programy likvidity pro zaměstnance a první investory, aby mohli prodat své akcie na sekundárním trhu, aniž by společnost vstoupila na burzu.

Ocenění je stále proměnlivé a jakýkoli plán prodeje akcií, který vyžaduje souhlas SpaceX, se může ještě změnit, upozornily zdroje Reuters.