Ve světě je proslavil například už v roce 1926 Ernest Hemingway ve svém románu I slunce vychází, v posledních dekádách čelí kritice ochránců zvířat. Býčí běhy přesto každoročně přilákaly na 20 tisíc statečných (nebo bláznivých) účastníků, kteří na festivalu San Fermin utíkali ulicemi španělského městečka Pamplona – spolu s býky, kterým se snažili vyhnout.
Událost měla proběhnout tento týden, letos ale byla vůbec poprvé od španělské občanské války zrušena. Až do 14. července měli účastníci přezdívaní „mozos“ běžet vzdálenost 85 metrů mezi pamplonským trhem a býčím ringem, kde si rozdivočelá zvířata přebírají profesionální toreadoři.
Kořeny akce sahají až do 14. století, kdy farmáři hnali býky z polí na městský trh a tam je pak prodávali.
Během festivalu v ulicích Pamplony probíhá bujaré veselí, které musí letos místní i případní turisté oželet. Lidé před samotným během popíjejí sangrii nebo pivo a svědky celé podívané bývají miliony diváků, které festival každým rokem přiláká buď přímo do města, nebo k televizním obrazovkám. Závody začínají každé ráno v osm hodin a účastníci se na dlážděných ulicích snaží, čas od času neúspěšně, vyhnout kolizím s rozdivočelými zvířaty.
Zrušení události její organizátoři ohlásili už v dubnu v souvislosti s covidovou pandemií, na kterou ve Španělsku zemřelo přes 28 tisíc lidí. Místo toho budou vysílat záznamy z minulých ročníků.
Na festival se každoročně těší i místní gastronomické podniky, kterým osm dnů býčích závodů generuje až pětinu ročních tržeb. I přes zrušení akce se město chystá na nápor turistů, vstup do samotného historického centra však bude početně regulován.
V ulicích hlídkují zvýšené počty policistů, dohlížejících na dodržování rozestupů a dalších pravidel, jež mají zamezit druhé vlně nákazy koronavirem.
Býčí běhy, a hlavně zápasy jsou chráněny španělskou ústavou jako součást národního dědictví, ale odpor k nim se zvedá i v rámci Španělska. Laura Duate, předsedkyně strany Partido Animalista Contra el Maltrato Animal, jejímž hlavním programem je dodržování práv zvířat, zrušení vítala: „Jde o dobrou zprávu, protože zvířata nebudou trpět.“
Namísto býčího (i lidského) ryku tak dnes na pamplonské radnici visí nápis, kterým chce město přimět turisty, aby se na festival příští rok zase vrátili.