Na první pohled je to zpráva, která působí jako z říše snů: fotbalová Sparta v minulé sezoně vydělala rekordních 311,6 milionu korun čistého, což je zhruba tolik, co vydělávala konkurenční Plzeň ve svých nejlepších sezonách, kdy hrála extrémně lukrativní Ligu mistrů.
Sparta to přitom dokázala i s mizernými výsledky, bez domácího titulu, Ligy mistrů, a dokonce i bez jakýchkoli evropských pohárů. Navíc jen rok po sezoně, kdy naopak zaznamenala rekordní ztrátu 723 milionů, což bylo i na poměry jejího majitele Daniela Křetínského nezvykle hodně.
Informace o rekordním zisku se objevila v pozvánce na valnou hromadu a jako první o ní informoval Křetínského deník E15. Sparta svůj finanční výsledek zatím nekomentovala.
Důvod, proč za 15 let, kdy klub vlastní Křetínský a slovenská finanční skupina J&T, skončila Sparta teprve potřetí v zisku, pravděpodobně nesouvisí s tím, že by Křetínský konečně našel recept, jak na fotbalu vydělat. Spíš jde o souhru okolností, které s fotbalem částečně nesouvisejí.
Vylepšit hospodaření fotbalového klubu během jednoho roku o víc než miliardu korun bez externích faktorů je totiž v českém prostředí nereálné. Například v předminulé sezoně utratila Sparta za platy hráčů a trenérů 489 milionů, dalších 185 milionů ji stál provoz klubu a stadionu a minusovou položkou bylo i saldo z prodeje a nákupu hráčů 155 milionů.
Z druhé strany do ní naopak přiteklo jen 197 milionů z obchodní činnosti a 20 milionů za její účinkování v pohárové Evropě. A i když od té doby Sparta začala znovu šetřit, zbavila se drahých hráčů a své výdaje výrazně snížila, ve skutečnosti bude její provoz i nyní pravděpodobně v minusu.
Nepříjemný fakt tentokrát podle informací Forbesu pomohly zakrýt dvě věci. Menší roli sehrálo to, že Spartě doběhly platby za některé dřívější přestupy. Nešlo tak jen o transfer záložníka Nicolae Stancia, kterého prodala údajně za 200 milionů do saúdskoarabského klubu Al Ahlí, ale i o doplatky za některé starší přestupy – například za prodej Bořka Dočkala do Číny.
Ještě významnější roli ale zřejmě sehrály pozemky vedle sparťanského stadionu na Letné, na kterých má vyrůst pětihvězdičkový hotel za pět miliard korun. Ten nedávno získal poslední potřebné povolení ke stavbě, a po letech čekání se tak velkolepý projekt dal konečně do pohybu.
Stavět ho bude realitní a developerská odnož Energetického a průmyslového holdingu, za kterým stojí stejný majitel jako za Spartou – tedy pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Ten tak zřejmě jinými slovy prodal svoje pozemky pod někdejším tréninkovým hřištěm Sparty sám sobě, blíže neurčenou částku poslal opět sám sobě do svého klubu a to ho navenek dostalo do zisku.
Pokud se tedy nestane nic překvapivého a Sparta například neprodá extrémně výhodně některého ze svých hráčů do zahraničí, je docela možné, že se její hospodaření po letošní sezoně opět propadne do ztráty.
Převod pozemků byl ovšem pro Spartu klíčový vzhledem k pravidlům, která před lety nastavila Evropská fotbalová unie pro všechny účastníky evropských pohárů. Podle takzvaného pravidla Financial Fair Play nesmějí kluby v tříletém cyklu prodělat víc než 45 milionů eur, tedy 1,1 miliardy korun. A k téhle hranici se tápající Sparta, nebýt „rekordního“ zisku, velmi rychle přibližovala.