skip to main content
Jak být lepší

Špatná zpráva. Pokud si chcete odpočinout, musíte odložit telefon

Jak často v práci v rámci prokrastinační přestávky vytáhnete telefon? Pokaždé?

 Tak to byste to měli příště zvážit. Nová studie Rutgerské univerzity ukazuje, že s telefonem v ruce si neodpočinete tak, jak byste mohli.
Reklama

Účastníci experimentu, jehož výsledky byly publikovány v Journal of Behavioral Addictions, měli za úkol řešení 20 verbálních cvičení. Jedni si mezi testovanými bloky udělali přestávku s telefonem, někteří měli povolený počítač, jiní ji trávili s papírem a tužkou a zbytek neměl k dispozici přestávku žádnou.

Výsledek? Ti, kteří si o přestávce mohli hrát s telefonem, se cítili nejvíc vyčerpaně a jejich výsledky se v druhém testovacím bloku daly srovnat s těmi, které měla skupina bez odpočinku. Řešení úkolů jim navíc trvalo déle a celkově stihli dokončit méně úkolů.

„Telefony odvádějí naši pozornost jinam, a je tak těžší se na další pracovní úkoly znovu soustředit,“ vysvětluje spoluautorka studie a profesorka managementu Terri Kurtzberg. Kvůli neustálému přísunu nových podnětů, jako jsou stále se vynořující upozornění, je tedy těžké donutit hlavu, aby se poté věnovala naplno jedné aktivitě.

Rada pro dnešek je jednoduchá: Až si budete chtít dát dnes v práci pauzu, nevytahujte telefon z tašky nebo ho nechte ležet na stole. Budete odpočatější a produktivnější.