skip to main content

Špatné počasí? Čas schovat se do sauny. Tady je sedm báječných tipů

3 minuty čtení

Fouká, leje a je nevlídno, že by psa ven nevyhnal? Tady jsme pro vás vybrali sedm českých saun a spa, kde se zapotíte, tělo spočine a hlava vypne. Budiž teplo!

Nuuk

Saunování v lůně přírody | Foto Nuuk

Šplouchající řeka, lípy, zamlžená luka a mezi nimi komunitní sauna Nuuk. Možná tohle místo v zátočinách Labe neoplývá luxusem, ale dohání to atmosférou. Kromě vyhřáté dřevěné sauny a vedle stojící maringotky s osvěžovnou tu na vás čekají plecháčky s čajem, lavor na opláchnutí a někdy i srnka číhající za dveřmi.

Trefit sem (ano, pěšky) může být trochu dobrodružství, ale tohle prostě chcete: zažít tu esenci saunování v lůně přírody, zchladit žár kamen v ledovém proudu Labe a s každou další kapkou potu vypustit z mysli všechny ty přízemní starosti.

Reklama

Miura Spa

Kromě sauny vás čeká i sněhová jeskyně. | Foto Miura

Beton, rezavé plechy a sklo, to všechno ve tvaru vesmírné lodi… Možná to nezní jako to nejlepší místo k relaxu. Ale udělali byste chybu nenapsat si tučným písmem heslo Miura do svého saunovacího zápisníku. V designovém hotelu plném moderního umění je totiž i takovým malým uměleckým dílem, kromě saun tu čeká i sněhová jeskyně, navíc v kulise klidných beskydských kopců.

Lázně na lodi

Plovoucí sauna na Vltavě | Foto Rostislav Zapletal

Máte to rádi jednoduché. Nepotřebujete nic na okrasu, zlaté kachlíčky ani předehřáté ručníky. Víte, že ta nejlepší sauna je jakákoli vyhřátá alespoň na 90 stupňů a všechno je to stejně hlavně o tom, dobře se vypotit a pak vypnout hlavu v ledové vodě. Tohle všechno dostanete na náplavce – a nádavkem ještě krásný výhled na Hradčany přes velká prosklená okna Lázní na lodi. A zchladit se můžete přímo ve Vltavě. Výjimečnou plovoucí saunu najdete na známé lodi (A)void Floating Gallery.

Augustiniánský dům

V místním spa vás čekají augustiniánské rituály. | Foto Augustiniánský dům

Genius loci a božský klid jsou dvě hesla, která by si mohl klidně vepsat do erbu tenhle 100 let starý dům, z něhož bratři Borákovi a Roman Taťák vybudovali malý rodinný hotel. Historie augustiniánského řádu a důraz na regeneraci duše se tu prolínají s pozemštějšími rozkošemi.

V podzemí domu, terasami otevřeného do svahu, najdete hned několik saun a parních místností, srdcem konceptu je místní spa, kde nabízejí speciální augustiniánské rituály. Tady se o vás budou starat jako o vlastní.

Maximus Resort

Tady najdete kromě sauny i horké bazény se sladkou i slanou vodou. | Foto Maximus resort

Umělý potok, jezírko a 11 saun, některé zakopané do stráně. K tomu horké bazény se sladkou i slanou vodou a privátní spa, to vše na čtyřech tisících metrech čtverečních.

Reklama

Je vůbec potřeba říkat víc? Snad jen jedno varování: o víkendu nebo po výplatě může být tohle místo trochu masová záležitost, a to potom i ultimátní sauna a hřejivý Hobitín ztratí svoje kouzlo. Většinou tu ale najdete božský klid, na těle i na duši.

Na střeše Národního

Nejukrytější sauna v Praze i s bazénem | Foto Michael Tomeš

Přímo v centru Prahy, na střeše jedné z budov Nové scény od architekta Pavla Kupky, která je perlou brutalistické architektury v Česku, funguje už 36 let sauna, o které jste možná ani neslyšeli.

Celé ty roky do ní chodili jen herci a baletky Národního divadla, ale před půl rokem se poprvé, už zrekonstruovaná a v novém hávu, otevřela i veřejnosti z ulice. Tak trochu utajená zůstala dál a daří se ji udržet skrytou před davy lidí. Tak se nechte pozvat a dejte si to třeba i s operou.

Chateau Mcely

A v tomhle zámku je kromě spa i meditační zahrada. | Foto Chateau Mcely

Jestli hledáte spíš soukromí a nejlíp se uvolníte obklopeni luxusem, tuhle adresu už znáte. V zámku, který se jí dostal do rukou jako zřícenina se zanedbanou zahradou, dokázala majitelka Inéz Cusumano vybudovat kromě hotelu i prvotřídní spa, kde vás vedle klasické sauny rozmazlí i medový altánek, meditační zahrada a rituály s místní přírodní kosmetikou z mateřídoušky, rozmarýnu nebo meduňky.

Reklama
Reklama