Kdyby Hitler nepřišel k moci, jmenoval by se Rony Lori pořád jen Marek. Žil by ve Varšavě a s největší pravděpodobností by pokračoval v rodinném byznysu v továrně na výrobu zámků. Ale dějiny měly jiné plány: většina rodiny zahynula v Osvětimi a z Marka se stal člověk, který Čechy naučil, že šperky nejsou hřích.

Dara Rolins dole bez, Simona Krainová nahoře bez, ale s jazykem venku, Taťána Kuchařová jako hollywoodská diva nebo Jaromír Jágr. Ti všichni byli protagonisty reklamní kampaně klenotnické firmy, kterou sedmadvacet let vlastní Rony Marek Lori.

Za nápady na kampaně stojí sám, stejně jako za sloganem, že šperky nejsou hřích. A na billboardech se objevili nejen slavní a dokonalí, přede dvěma lety značka obsadila do reklamy své zaměstnankyně s cílem ukázat ženy, které pro Klenoty už mnoho let pracují.

Kontinuita je pro Loriho klíčová. „Někteří kolegové jsou se mnou od začátku, co jsem do Prahy přišel,“ říká, zatímco procházíme budovou ústředí firmy, která stále sídlí v Libni. Mimochodem když vcházím okolo retro kukaně vrátného a oznámím, že jdu na schůzku za panem Lorim, vrátný ochotně telefonuje a pouští mě za „Ronym“.

Na hraní si na velkého šéfa jednasedmdesátiletého rodáka z polské Vratislavi moc neužije, ve firmě panuje uvolněná atmosféra a nad Loriho kanceláří je nadpis „St. Rony Street“, záležitost, kterou mají na svědomí jeho kolegové. Mají k němu vřelé vztahy a rádi je dávají najevo.

Mluví směsí češtiny a polštiny, i když v Polsku žil naposledy jako dítě. „Moje rodina měla ve Varšavě továrnu na výrobu zámků. Během druhé světové války se transformovala a produkovala munici. Po bombardování Varšavy zde už nic nezůstalo a přes někdejší rodinné dědictví vede trať.“

„Můj otec utekl do Ruska, kde pracoval v kolchozu a vzal s sebou svého nejmladšího bratra. Zbytek obrovské rodiny, všichni naši příbuzní bez výjimky, zahynul v plynových komorách,“ vzpomíná Lori, který při narození dostal jméno Marek.“

Po válce byli jeho rodiče nuceni Polsko opustit kvůli vzrůstajícímu antisemitismu, Židé byli pronásledováni tentokrát ze strany komunistické vlády.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium