Každý ví, že je nejlepší spát osm hodin. Co ale dělat, když osm hodin denně spát nemůžete? Na tuto otázku má odpověď Shawn Stevenson, autor knihy Sleep Smarter: 21 Essential Strategies To Sleep Your Way To A Better Body, Better Health And Bigger Success. 

„Kvalitní spánek má vliv na hubnutí, lepší vzhled, výskyt mrtvice, lepší mentální zdraví nebo paměť. Když přizpůsobíte věci okolo, ukazuje se, že může být kvalitní spánek i ten, který trvá šest hodin,“ říká Stevenson.

Čtěte také: Osm každodenních činností, které zaručeně posílí vaše zdraví

Zařaďte tak do svého života těchto pět tipů a vytěžte ze svého spánku co nejvíce:

1. Dopřejte si dostatek denního světla

Ukazuje se, že jakési hodiny v nás, náš cirkadiánní rytmus, začínají tikat mezi šestou a půl devátou ráno, kdy jim denní světlo říká, že bychom měli vstát.

„Ideální by bylo, kdybyste si mohli každé ráno dopřát 30 minut přímého slunečního záření. To je ale většinou nereálné, tak si alespoň dopřejte pracovní pauzu a oběd u okna nebo nejlépe úplně venku,“ říká Stevenson.

2. Vyhněte se monitorům před spaním

Nejefektivnější způsob, jak okamžitě vylepšit váš spánek, je vyhnout se počítačům a telefonům 90 minut před spaním.

„Obrazovky vyzařují spektrum modrého světla, které může spustit tzv. ‚denní hormony‘ a dezorientovat vaše tělo a jeho přípravu na spánek. Vraťte se proto ke klasické knize nebo si do počítače nainstalujte software, který modré záření blokuje,“ radí Stevenson.

3. Omezte kofein

Že má kofein vliv na spánek, není žádná novinka. Ukazuje se ale, že v těle působí mnohem déle, než si často myslíme, a to až šest hodin.

„Účastníci jedné studie pili kávu šest hodin před spaním a fyziologické testy ukázaly, že ztratili průměrně hodinu spánku denně. Sami si to ale neuvědomovali,“ říká Stevenson.

Podle této studie byste tak neměli kávu konzumovat po druhé hodině odpoledne a do budoucna byste měli zkusit vyhnout se kofeinu úplně.

4. V ložnici příliš netopte

Před spánkem teplota vašeho těla klesá, a pokud máte v ložnici topení na plné obrátky, vysíláte tělu signál, že ještě spát nepůjde. Studie ukazují, že je pro spánek ideální pokojová teplota mezi 15 a 18 stupni.

5. Udělejte si z ložnice své útočiště

Paradoxně je ten nejjasnější argument nejméně vědecký. Podle něho jsou lidé fixováni na svůj domov a mají rádi své zvyky.

„Lidský mozek vyhledává vzorce a rituály, které se opakují, a když v ložnici pracujete nebo se díváte na televizi, vysíláte mu signály, že vaše tělo ještě není na spánek připravené. Zkuste si zvyknout, že budete v ložnici opravdu jen spát nebo mít sex,“ radí Stevenson.

Vliv na to, abyste se cítili příjemně, má samozřejmě také prostředí ložnice, proto si ji co nejvíce zútulněte a vytvořte si z ní místo pro relaxaci třeba kapkou jasmínového oleje na polštář.