skip to main content
Technologie

Splashdown! Mise Inspiration4 dnes v noci úspěšně přistála v Atlantiku

Vesmírná loď Crew Dragon Resilience se čtyřmi vesmírnými turisty na palubě dnes v noci hladce přistála v Atlantském oceánu. „Vaše mise ukázala světu, že vesmír je pro nás všechny,“ uvítal posádku jeden ze zaměstnanců SpaceX. „Byla to pro nás sakra jízda … právě začínáme,“ odpověděl mu velitel mise Jared Isaacman.

Záchranné čety dorazily k vesmírné lodi během několika minut aby na ní provedly rychlou inspekci a vytáhly ji na palubu podpůrné lodi Go Searcher. Technici a specialisti společnosti stáli poblíž, aby otevřeli poklop posádky a pomohli čtyřem pasažérům z lodi na následné počáteční lékařské kontroly a telefonáty přátelům a rodině na břehu Floridy.

Reklama

Pomoc při vystupování z lodi ale vesmírní turisté moc nepotřebovali. Všichni čtyři měli zjevně dobrou náladu, nadšeně mávali, usmívali se a vypadali fit i přes to, že poslední tři dny strávili ve stavu beztíže.

„Posádka má skvělou náladu, všichni se těší, až se znovu setkají se svými rodinami,“ ohlásil z lodi Go Searcher v telekonferenci s reportéry Scott Poteet, ředitel mise Inspiration4. Isaacman, Sian Proctor, Chris Sembroski a Hayley Arceneaux byli letecky převezeni vrtulníkem ze záchranné lodi zpět do Kennedyho vesmírného střediska pro soukromá setkání a oslavy po letu.

Todd Ericson, další řídíci mise Inspiration4, řekl, že splashdown znamenal „skvělý den pro Ameriku“. „Opravdu věřím, že se na tuto misi bude pohlížet jako na první misi, která zahájila opravdový druhý vesmírný věk, kdy se vesmírné cestování stane mnohem dostupnějším pro průměrné muže a ženy po celém světě,“ dodal.

Reklama

„Šlo o otevření vesmíru obyčejným lidem, ale také o  to dokázat něco zde na Zemi. Na nemocnici St. Jude jsme vybrali 160 milionů dolarů na léčbu rakoviny u dětí. Rádi bychom povzbudili i další lidi k podpoře této dobré věci, abychom splnili náš cíl, kterým je vybrat celkem 200 milionů dolarů.“ komentoval Ericson charitativní stránku celé mise.

Zakladatel SpaceX Elon Mus několik hodin po návratu Crew Dragon Resilience oznámil na Twitteru členům posádky, týmu Inspiration4 a St. Jude, že i on nemocnici přispěje a cíl posune ještě nad stanovených 200 milionů. Sám hodlá přispět 50 milionů dolarů.

Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27.360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se až do výšky 580 kilometrů nad Zemí, takže byla ještě výše než Mezinárodní vesmírná stanice.

Po červencových letech Richarda Bransona a Jeffa Bezose, které se ale Inspiration4 v mnoha ohledech rovnat nemohou, je jisté, že nás do budoucna čeká mnohem více podobných turistických letů. Druhý kosmický věk právě začal a je to vzrušující!

Reklama
Reklama