Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes o nových šampionech i královském smutku ve fotbale.

Zrodila se hvězda

Konečně, sláva, hosana. Mužský tenis se dočkal. Vypadá to, že po dekádách vlády tria Federer, Nadal a Djokovič našel novou ikonu – a přitom je Carlosu Alcarazovi teprve devatenáct let. Báječně nadaný Španěl se po víkendovém triumfu na US Open stal nejmladší světovou jedničkou v dějinách. Jeho premiérové grandslamové vítězství by mělo být jen prvním z mnoha.

„Tohle bude na spoustu dalších let náš velký problém,“ pronesl o Alcarazovi poražený semifinalista Frances Tiafoe.

A spolu s tím vším se rozjíždí i velký sponzorský závod. Ne že by Alcaraz byl v tomto směru nedotčen, naopak. Jeho nadání bylo tak zřetelné, že už teď má skvělé portfolio. Po jeho newyorském vítězství se proto v gratulacích předháněly Nike, Rolex, BMW i Babolat.

Nike s ním rozjela spolupráci už v časech, kdy mu bylo pouhých šestnáct let. Rolex zase navazuje na to, že už od roku 2006 zdobí jeho tikající klenoty zápěstí Rogera Federera. A řada potenciálních sponzorů se prodlužuje.

„Chceme jich málo, ale o to kvalitnější. Příliš mnoho sponzorských aktivit ubírá času pro přípravu,“ řekl pro web El Periodico jeho manažer Alberto Molina. Nejlepší výsledky, nejlepší portfolio – přesně takový je totiž Alcarazův cíl.

Český um a peníze

V New Yorku se zrodil i český titul, Barbora Krejčíková spolu s Kateřinou Siniakovou ovládly čtyřhru a dokončily tím unikátní sbírku – mají už ve vitríně trofeje ze všech čtyř grandslamů a olympijské zlato z Tokia navrch (a aby to nezapadlo, juniorský deblový titul získala ještě Lucie Havlíčková).

Čtyřhry jsou tradičně daleko méně sledované než individuální zápolení. Pokud je ale někdo umí tak skvěle jako české duo Krejčíková, Siniaková, nabízejí kromě pohárů i významný finanční bonus. České šampionky na prize money získaly každá 344 tisíc dolarů. Za vítězství ve Wimbledonu dostaly po 348 tisících a za to na Australian Open 254 tisíc dolarů (samozřejmě před daní, tenisové odměny se klasicky uvádějí v hrubé výši).

Krejčíková spolu s Karolínou Plíškovou byly jedinými tenistkami v našem žebříčku nejlépe vydělávajících českých sportovkyň, a to právě i díky čtyřhrám. Vždyť za kalendářní rok 2022 tvoří téměř přesně polovinu z celkových prize money Krejčíkové (aktuálně 1,869 milionu dolarů).

Zároveň je jejich cesta těžce napodobitelná, finanční benefit ve čtyřhře totiž přichází pouze na absolutně nejvyšší úrovni. Pro srovnání, vítězka singlu na US Open Iga Šwiatek sama inkasovala rekordní sumu 2,6 milionu dolarů…

Češi versus obr Giannis

Pro české sportovní fanoušky to byla jedna z hlavních událostí víkendu, když se basketbalisté v osmifinále Eurobasketu utkali s Řeckem. V porážce 88:94 sehrál zásadní part ten nejsledovanější, basketbalista Giannis Antetokounmpo, jehož zná bez přehánění většina planety.

Šlo o vskutku unikátní střet s globální ikonou a Antetokounmpo v něm bohužel ukázal svůj formát. Se 27 body byl nejlepším střelcem utkání a Řekové díky němu na evropském šampionátu mohou dál snít o medaili. Giannis je až hříčka přírody, za vše hovoří třeba rozpětí paží 221 centimetrů – na obří osvalenou figuru přitom pohybem připomíná spíš šelmu, a když zasprintuje ke koši, je prakticky nezastavitelný.

Totéž platí o jeho úspěších mimo palubovku. Giannis je v žebříčku amerického Forbesu desátým nejlépe vydělávajícím sportovcem světa, přičemž svoje příjmy prakticky rovnoměrně dělí mezi plat v Milwaukee Bucks (39,9 milionu dolarů) a sponzorské příjmy (41 milionů dolarů). Disney+ o něm natočilo seriál, jen od Nike dostává deset milionů ročně.

Jeho aura byla znát nejen co do zájmu kamer, jež neustále snímaly jeho gesta, pohyby i objímání s bratry v reprezentačním dresu, projevila se i na přízni rozhodčích. Ti Giannisovi několikrát odpustili poměrně zjevný útočný faul a místo toho trestali české obránce.

God Save the Queen. A fotbal řeší kompenzace

Smrt britské panovnice Alžběty II. postavila zemi do situace, kterou nepoznala sedm dekád. A dotkla se i sportu. K uctění památky královny se rušily na Ostrovech velmi populární dostihy a hlavně kompletní víkendové kolo fotbalové Premier League.

Což bez ohledu na pietní atmosféru vyvolalo debatu. „Sport přitom může ukázat respekt ke královně lépe než kterékoli jiné odvětví,“ napsal na Twitter někdejší fotbalový reprezentant Gary Neville a mínil tím klasickou minutu ticha, černé pásky na rukou či slavnostně podanou hymnu.

Rugby, golf či kriket totiž přesně takovou metodu zvolily a odehrány byly i čtvrteční duely evropských pohárů s účastí Manchesteru United a West Hamu. Sport je totiž v podobné situaci v jakési šedé zóně, jasně daná pravidla neexistují a jde čistě o rozhodnutí fotbalové asociace.

Football Supporters’ Association, což je pro změnu fanouškovské sdružení s více než půl milionem členů, proto ihned vydalo prohlášení, v němž píše o refundacích pro fanoušky, jimž propadly vstupenky či třeba jízdenky a letenky do dějišť zápasů. Tradiční noviny The Times zase popsaly příběh bratrů z Kanady, kteří přiletěli přes oceán podpořit svůj milovaný Tottenham, ale vzhledem k mimořádné události mohli maximálně na turistickou procházku Londýnem.

Do toho se kluby Premier League obávají, že by další odklady mohly přijít kvůli státnímu pohřbu, což by ještě víc zkomplikovalo kalendář, jenž trenér Tottenhamu Antonio Conte označil za „šílený“. A to by krom kompenzací pro diváky výrazně zvyšovalo riziko zranění fotbalistů, přitom právě na jejich zdraví celý tento sportovně-byznysový miliardový kolotoč stojí.

Kontroverzní Katar? Jen počkejte…

Zdravé hvězdy Premier League jsou akutně potřeba i proto, aby jich co nejvíce mohlo nastoupit na letošním mistrovství světa. To se koná poprvé v dějinách v Perském zálivu a hned v listopadu, neboť klima pořadatelského Kataru by tradiční letní termín neumožňovalo – a kde jsou peníze, je i cesta.

Pořadatelé jsou kritizováni za špatné zacházení s námezdními dělníky stavějícími stadiony a infrastrukturu. A do toho přišla zpráva, že fotbalový šampionát chce další a v lidskoprávním smyslu ještě kontroverznější lokální velmoc: Saúdská Arábie údajně plánuje společnou kandidaturu s Egyptem a Řeckem.

Zní to až bizarně, ale podcenit saúdské ropné zdroje by byla fatální chyba. Stačí připomenout, jak změnily svět golfu vytvořením nové série LIV (latinsky 54 podle počtu jamek), čímž jen tak mimochodem Saúdové učinili z Phila Mickelsona výhledově nejbohatšího sportovce světa.

Káhira, Atény, Rijád. Zvláštní nápad, ale vzhledem k finanční síle to může být vítězná volba.