Spojené státy uvolní ze svých strategických rezerv ropy 50 milionů barelů, aby tak přispěly ke snížení tržních cen suroviny. Oznámil to dnes Bílý dům. Američané postupují v součinnosti s několika dalšími velkými zeměmi, které usilují o totéž. Vysoké ceny surovin totiž ohrožují zotavení globální ekonomiky z dopadů pandemie nemoci covid-19.
Dodatečná ropa zamíří na trh od druhé poloviny prosince. Část strategických rezerv uvolní také Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko a Británie, upozornili činitelé administrativy prezidenta Joea Bidena. Podle nich je to poprvé, co Spojené státy postupují takto koordinovaně s několika dalšími velkými spotřebiteli ropy.
Indická vláda informovala o uvolnění pěti milionů barelů ropy. Japonsko již v pondělí oznámilo, že na zajištění uvolnění rezerv ropy pracuje. Překážkou zde je skutečnost, že japonské zákony povolují část rezerv použít jen v případě, že je ropy nedostatek, nikoli za situace, kdy je cílem snížit její cenu.
Ropa na světových trzích na oznámení o koordinovaném postupu zareagovala okamžitě. Cena termínového kontraktu na severomořskou ropu Brent s dodáním v lednu zakrátko ztrácela asi 0,8 procenta a pohybovala se kolem 79 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate odepisovala více než jedno procento a prodávala se zhruba za 75,70 dolarů za barel.
Brent koncem října vystoupil nad 86 dolarů za barel, což bylo maximum od konce roku 2018. Naopak na začátku pandemie kvůli ochromení ekonomické aktivity cena suroviny prudce klesla a dostala se k 20 dolarům