Skupina amerických spisovatelů včetně držitele Pulitzerovy ceny Michaela Chabona žaluje společnost Meta Platforms kvůli jejímu systému umělé inteligence Llama. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle tvůrců mateřská firma Facebooku či Instagramu porušila jejich autorská práva a zneužila jejich díla, když je použila pro vylepšování svého softwaru. Spisovatelé minulý týden žalovali i společnost OpenAI, která stojí za chatovacím programem ChatGPT.

V případě žaloby na OpenAI autoři uvedli, že firma si je vědoma toho, jak cenné jsou pro vylepšování umělé inteligence kvalitní literární texty. Kromě Chabona si na postup vývojářů stěžují i dramatik David Henry Hwang a spisovatelé Matthew Klam, Rachel Louise Snyder a Ayelet Waldman.

Mluvčí společnosti Meta se k žalobě odmítl vyjádřit a bližší informace neposkytl ani právní zástupce žalující strany, uvedla agentura Reuters.

První verzi systému Llama dala Meta Platforms k dispozici letos v únoru a tehdy zveřejnila i soubor dat, která používala pro trénink svého modelu strojového učení. V případě novější verze Llama 2 už tento soubor dat nezveřejnila.

Llama 2 je model umělé inteligence založený na modelu jazyka, který je dostupný pro veřejnost pod otevřenou licencí. To znamená, že je k dispozici veřejnosti a může být volně používán, upravován a šířen. Na trh byl uveden v červenci a je distribuován prostřednictvím cloudové služby Azure společnosti Microsoft a má konkurovat ChatGPT firmy OpenAI a systému Bard od Googlu.