skip to main content
Breaking News

Moderna zahajuje klinickou studii účinků vakcíny na děti mladší 12 let

Biotechnologická firma Moderna dnes oznámila, že podala první dávku své mRNA vakcíny proti nemoci covid-19, která je jednou z certifikovaných vakcín na evropském trhu, dítěti mladšímu dvanácti let. Stalo se tak v rámci nové studie s cílem zjistit, jak efektivní pro malé pacienty látka je.

Studie KidCOVE, která vzniká ve spolupráci s americkým Národním institutem zdraví (National Institutes of Health), se zúčastní 6 750 dětí ve věku od 6 měsíců do 11 let. Výzkum bude navíc probíhat sestupně s věkem – od nejstarších po nejmladší. To znamená, že starší děti dostanou vakcínu první, a až se ukáže, že je očkování bezpečné, bude postupně podávána i výrazně mladším pacientům.

Reklama

V rámci studie bude také postupně vzrůstat množství podávané látky – od malých dávek po klasické, které jsou určené pro dospělé, a to poté, co se prokáže, že jsou menší dávky pro děti bezpečné.

Mluvčí společnosti také uvedl, že pro výzkum stále přijímají nové zájemce z USA a Kanady. Klinické testy pro pacienty ve věku mezi 12 až 17 lety Moderna zahájila už v prosinci – data by tak měla být dostupná na jaře.