Rishi Sunak zvítězil ve volbě o novou hlavu konzervativců a je novým premiérem Spojeného království. Stal se tak v podstatě nejmocnějším člověkem v ostrovní zemi. Už předtím však byl významnou postavou britské společnosti. Dvaačtyřicetiletý bývalý ministr financí a investiční bankéř je totiž jedním z nejbohatších lidí ve Spojeném království, a to především díky majetku manželky Akshaty Murthy.

Rovněž dvaačtyřicetiletá Murthy je dcerou N. R. Narayany Murthy, spoluzakladatele a bývalého předsedy indického technologického gigantu Infosys. Murthyho čisté jmění Forbes odhaduje na 4,5 miliardy dolarů. Jeho dcera Akshata ve firmě Infosys vlastní 0,93procentní podíl v hodnotě 715 milionů dolarů, který tvoří výraznou většinu jejího a Sunakova společného jmění.

Forbes odhaduje, že Sunak a jeho manželka Murthy celkem vlastní dohromady okolo 810 milionů dolarů, a jsou tedy o více než čtvrt miliardy dolarů bohatší než král Karel III., jehož osobního jmění je 500 milionů dolarů. Na žádost redakce o komentář Sunak a Murthy prozatím nereagovali.

Sunak se jako nový premiér přestěhuje do Downing Street 10, kde od února 2020 do července letošního roku plnil roli státního kancléře neboli ministra financí, bývalého premiéra Borise Johnsona. Bude mít také možnost trávit čas v Chequers, venkovském útočišti ze 16. století, které se nachází v hrabství Buckinghamshire a je vyhrazené pro úřadujícího premiéra.

Sunak a Murthy se vzali v srpnu 2009 v Bangalore v Indii po dvoudenním obřadu a mají spolu dvě dcery. Stejně jako nový britský panovník mají i oni své vlastní portfolio nemovitostí. Ve Velké Británii a Kalifornii společně vlastní čtyři domy, jejichž odhadovaná hodnota je 18,3 milionu dolarů.

Jejich největší nemovitostí je Manor House, památkově chráněné dvoupatrové venkovské sídlo z 19. století ve vesnici Kirby Sigston v severním Yorkshiru. Manželé usedlost zakoupili v červenci 2015 za 2,3 milionu dolarů a v současné době zde údajně budují rekreační centrum s dvanáctimetrovým bazénem, posilovnou a venkovním tenisovým kurtem za asi 450 tisíc dolarů.

Sídlo v Kirby Sigston, hrabství Yorkshire | Foto Paul Buckingham

Jejich hlavní londýnské sídlo se však nachází v Hesper Mews 16, v luxusní části Kensingtonu, kde obývají čtyřpokojový řadový dům, který v roce 2010 koupili za 7,1 milionu dolarů. V nedalekém jižním Kensingtonu, na Old Brompton Road, pak vlastní Sunak byt, který koupil v září 2001 za zhruba 300 tisíc dolarů.

Sunak a Murthy se potkali v Kalifornii během studií na Stanfordově univerzitě a údajně zde na pobřeží oceánu vlastní penthouse s adresou 1705 Ocean Avenue, Santa Monica v hodnotě 7,5 milionu dolarů.

Když pomineme nemovitosti, je to Akshata Murthy, kdo vlastní nejvíce aktiv. Kromě podílu ve společnosti Infosys jí patří také Catamaran Ventures UK, britská pobočka venture kapitálové společnosti jejího otce. V poslední výroční zprávě firma vykázala čtyři miliony dolarů v aktivech. Sunak dříve v této společnosti vlastnil poloviční podíl, své akcie však krátce před vstupem do parlamentu v dubnu 2015 převedl na svou ženu.

Podle společnosti Pitchbook má Catamaran Ventures UK podíly například ve firmě s luxusním nábytkem The New Craftsmen, spoluvlastněné Prudence MacLeod, nejstarší dcerou Ruperta Murdocha, nebo v online květinářství Bloom & Wild.

Mezi dřívější investice patřily například Monica Healthcare, výrobce bezdrátových zařízení pro monitorování plodu, a Hallmarq, výrobce veterinárních skenerů pro magnetickou rezonanci. Murthyina společnost byla údajně také prvním investorem soukromé investiční společnosti dara5, kterou založil jeden ze členů královské katarské rodiny.

Hlavní pobočka Catamaran Ventures v Indii, kterou vede otec Akshaty Murthy, uvádí, že mezi její investice ve výši přes jednu miliardu dolarů patří i SpaceX, Reddit a herní společnost Loco. Všechno její podnikání ale úspěšné nebylo. V roce 2010 firma založila módní značku Akshata Designs se sídlem v Kalifornii, o dva roky později ale společnost svou činnost ukončila.

Murthy je také ředitelkou a vlastníkem malého podílu v řetězci posiloven Digme Fitness, který byl tvrdě zasažen pandemií a začátkem letošního roku musel uzavřít dvě ze svých šesti poboček. Zároveň je ředitelkou i v několika dalších firmách, jako je Soroco, softwarová firma, kterou založil její bratr Rohan, Koru Kids, agentura, která hlídá děti, a New & Lingwood, obchod s pánskou konfekcí, který vyrábí špičkové oblečení pro muže, včetně saténových čepců se střapci, jež se prodávají za 195 dolarů.

Šetření na daních

Začátkem letošního roku byla na Murthy upřena pozornost kvůli daňovému přiznání v období, kdy Sunak sloužil jako kancléř státní pokladny a byl druhým nejmocnějším mužem ve vládě. Jako indická občanka má Murthy daňovou povinnost ve své domovské zemi a v dubnu potvrdila, že ve Spojeném království má status „nerezidenta“.

To jí umožňuje vyhnout se v Británii dani z dividend a kapitálových výnosů. Murthyová prostřednictvím své mluvčí řekla BBC, že za zachování tohoto statusu platí asi 34 tisíc dolarů ročně, což je výše poplatku v případě, že osoba ve Spojeném království žila alespoň sedm z předchozích devíti let.

Akshata Murthy a Rishi Sunak | Foto Dave Benett / Getty

Forbes odhaduje, že v letech 2015 až 2022 vydělala Murthy sedmdesát milionů dolarů na dividendách Infosys a dalších sedmnáct milionů dolarů na prodeji akcií v prosinci 2017. A zatímco Indie daní dividendy a dlouhodobé kapitálové zisky deseti procenty, ve Spojeném království je to dvacet procent z kapitálových zisků a neuvěřitelných 39,35 procenta z dividend pro ty s nejvyšším výdělkem.

To znamená, že využitím nižších sazeb v Indii mohla Murthy na daních ušetřit přibližně 22 milionů dolarů. Po veřejném pobouření nad touto informací její mluvčí v dubnu oznámila, že Murthy začne s okamžitou platností platit britské daně ze svého globálního příjmu, včetně dividend a kapitálových zisků, a zaplatí také za předchozí daňový rok.

Chudý manžel?

Sunak sám není ani zdaleka tak bohatý jako jeho manželka a dědička otce-miliardáře, přestože pracoval více než deset let v bankovnictví. Do politiky vstoupil v květnu 2015, kdy byl zvolen do parlamentu ve volebním obvodu Richmond v hrabství Yorkshire. Jeho oficiální finanční prohlášení je skoupé na detaily: řádek pro výpis jeho finančních aktiv jednoduše uvádí, že svůj „majetek nechal spravovat formou slepého trustu“. Jde o fond, jehož beneficienti nemají povědomí o tom, kdo trust vlastní, ani nemohou zasahovat do jeho činnosti.

Sunak se narodil v Southamptonu rodičům indického původu, kteří emigrovali z východní Afriky. Navštěvoval prestižní internátní školu Winchester College a během letních přestávek pracoval jako číšník v indické restauraci. Po střední škole se rozhodl pro studium politiky, filozofie a ekonomie na Oxfordské univerzitě a poté se dostal na tříletou stáž v Goldman Sachs. Získal titul MBA na Stanfordu a v roce 2006 se stal partnerem londýnského hedgeového fondu The Children’s Investment Fund (TCIF), který založil a provozuje miliardář Chris Hohn.

V roce 2009 Sunak TCIF opustil a připojil se k fondu Theleme Partners, který založil bývalý spoluzakladatel TCIF Patrick Degorc. Ve firmě, která podle posledního dostupného prohlášení z února 2013 spravovala aktiva ve výši 2,2 miliardy dolarů, vlastnil Sunak necelých pět procent. V roce 2013 z Theleme odešel, aby společně se svou ženou Akshatou uvedl na trh už zmíněnou společnost Catamaran Ventures UK.

Není jasné, kolik si Sunak vydělal v bankovnictví, ale jeho nová role předsedy vlády mu poskytuje vysoké finanční ohodnocení. Od nynějška bude vydělávat více než 185 tisíc dolarů ročně neboli 4,5 milionu korun, což je téměř dvojnásobek jeho mzdy 95 tisíc dolarů z dob, kdy byl pouhým členem parlamentu.