Evropské komise cílí na to, aby se kapacita větrných elektráren na moři v Evropě do roku 2050 zvýšila na tři sta gigawattů ze současných dvanáct gigawattů. I proto Německo a Dánsko plánují společný větrný projekt v Baltském moři, který má pomoci zmírnit závislost Evropy na ruském plynu.

Projekt větrného parku nazvaný Bornholm Energy Island má dodávat energii do obou zemí. Hodnota investice má být devět miliard eur, řekl agentuře Bloomberg německý ministr hospodářství Robert Habeck. Po zahájení provozu v roce 2030 má energetický ostrov vyrábět více než tři gigawatty elektřiny. To je dostatek energie pro 4,1 milionu domácností.

„Je to poprvé v Evropě, kdy dvě země spolupracují na takovém projektu,“ řekl Habeck. Výstavbu a spojení s pevninou zajistí německá firmy 50Hertz a dánská Energinet. Firmy se budou podílet na nákladech i zisku.

Energetický ostrov se bude nacházet v blízkosti velkých plynovodů, kterými do Evropy proudí ruský plyn, upozornil Habeck. Po spuštění projektu budou mít se souhlasem obou stran možnost se k projektu připojit i pobaltské země a Polsko.