skip to main content
Breaking News

Spor Google versus média pokračuje. Společnost se odvolala proti pokutě, kterou dostala ve Francii

Americká internetová společnost Google se odvolává proti pokutě 500 milionů eur, kterou firmě v červenci vyměřil francouzský úřad pro hospodářskou soutěž. Ta souvisí se sporem, který Google vedl s francouzskými médii ohledně plateb za zpravodajský obsah.

Podle šéfa francouzské divize společnosti Google Sebastiena Missoffea pokuta neodpovídá úsilí technologické společnosti dosáhnout dohody a vyhovět novému zákonu.

„Nadále tvrdě pracujeme na vyřešení této kauzy a uzavření dohod. To zahrnuje rozšíření nabídek na 1200 vydavatelů, vyjasnění podmínek kontraktů a sdílení většího množství dat s francouzským úřadem pro hospodářskou soutěž,“ řekl Missoffe.

Úřad pro hospodářskou soutěž Googlu vyměřil pokutu, neboť dospěl k závěru, že firma nevyhověla jeho nařízením ohledně způsobu, jak vést s vydavateli zpravodajství rozhovory. Úřad dnes upozornil, že podání odvolání nezbavuje Google povinnosti zaplatit vyměřenou pokutu.

Reklama

Ve svém rozhodnutí z 13. července úřad uvedl, že Google musí do dvou měsíců přijít s návrhy, jak hodlá kompenzovat zpravodajské agentury a další vydavatele za používání jejich zpravodajského obsahu. Dodal, že pokud tak firma neučiní, bude čelit dalším pokutám, a to ve výši až 900 tisíc eur denně.

Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého vyhledávače a snaží se vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv. Stížnost k úřadu pro ochranu hospodářské soutěže firmy v té věci podaly v roce 2019.

Zájmy na francouzském mediálním trhu má i český podnikatel Daniel Křetínský, který se v říjnu 2018 stal významným akcionářem deníku Le Monde a vlastní i publikace jako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Loni v listopadu Křetínský vystoupil proti dohodě o autorských právech, kterou Google nabídl francouzským tištěným médiím.