Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady další díl naší rubriky Branky, body, dolary. Dnes mimo jiné o ústředním tématu každého podnikání – tedy jak naložit s budoucností.

Klub, který neměl peníze

Pořád je to úžasná fotbalová značka, jedna z nejlepších ze všech. Zároveň se však Barcelona stává žhavým adeptem na vstup do odstrašujících kapitol ekonomických učebnic. Navzdory obřím dluhům vedení klubu v létě přivedlo řadu posil v čele s hvězdným kanonýrem Robertem Lewandowským (dalšími byli Raphinha nebo Jules Koundé), načež si zase jednou uvědomilo: A jak to zaplatíme?

Barcelona proto v přímém přenosu prodává svoji budoucnost, konkrétně klubový majetek. Takto už se na příštích 25 (!) let vzdala čtvrtiny příjmů ze svých vysílacích práv, která koupila americká investiční společnost Sixth Street. Prodala i 25 procent ze svého interního produkčního projektu Barça Studios, a to platformě Socios.com.

Souhrnné příjmy z těchto akcí by se měly blížit 700 milionům eur. „Museli jsme jednat rychle,“ uvedl klubový boss Joan Laporta pro ESPN.

Zároveň španělský web Cope tvrdí, že ani to nemusí stačit na uhašení nejpalčivějšího požáru. Byť Laporta věří v dohodu s vedením španělské soutěže, podle zdrojů webu pořád zbude Barceloně bezprostřední dluh ve výši přibližně 150 milionů eur – a to proto, že část z peněz, které Barcelona deklaruje jako příjmy, vložila do spojení se Sixth Street sama.

Barcelona tedy dál projídá peníze určené pro příští časy a do toho jen chabě látá přítomnost. Navíc stále s rizikem, že jí fotbalová vrchnost kvůli dluhům zakáže přestupy úplně…

Hokejové eso míří do fotbalu

Hokejista Ondřej Palát, muž ze šestého místa našeho čerstvého žebříčku nejlépe vydělávajících českých sportovců, majetkově vstoupil do fotbalového klubu Plymouth Argyle, který hraje třetí nejvyšší anglickou soutěž.

Není v tom sám, Palát náleží do skupiny investorů z USA sdružených do uskupení Arlyle Green, v níž je i jeho dlouholetý spoluhráč z celku Tampa Bay Lightning a švédské eso Victor Hedman. Společně za necelých 120 milionů korun získali pětinu klubu.

„Je to samozřejmě rozhodnutí celé naší investiční skupiny, jako velký fotbalový fanda z toho nicméně mám velkou radost. Vnímám tento krok jako dobrou příležitost,“ řekl Palát pro Sport.cz.

A rozhodně k tomu má prostředky. Palát se totiž s otevřením hráčského trhu v NHL letos v červenci poprvé stěhoval, v New Jersey Devils podepsal pětiletý kontrakt na celkem třicet milionů dolarů. Vzhledem ke struktuře smlouvy si v příštím ročníku vydělá hned 8,25 milionu dolarů, což ho v našem pořadí vystřelí ještě výš.

Krejčí bude zase vyšívat v NHL

Pondělí přineslo hokejovou novinku: David Krejčí, jeden z nejlepších českých hráčů posledního desetiletí, podepsal roční kontrakt s Boston Bruins – do nejlepší soutěže světa se tak vrací po epizodě v extraligové Olomouci.

V Bostonu, jemuž je zatím ve své zámořské kariéře věrný, bude mít základní plat milion dolarů a další dva miliony si může vysloužit na výkonnostních bonusech. Přeloženo: čeká-li ho úspěšná sezona, vrátí se Krejčí nejen do NHL, ale i do našeho pořadí nejlépe vydělávajících sportovců. V tom bude mít solidní pozici Pavel Zacha, další bostonský pondělní podpis: jiný český forvard se Bruins upsal na rok za 3,5 milionu dolarů.

MMA expanduje na Blízký východ

Pro jedny brutální rvačky, pro druhé nejlepší bojový sport 21. století. Bez ohledu na názor je ale MMA, tedy Mixed Martial Arts či smíšená bojová umění, nejrychleji rostoucím sportovním byznysem současnosti. Což se odráží i na jeho aktuálních plánech.

Organizace PFL, což je zjednodušeně vstupní brána do elitního zápolení UFC, ve kterém září i Čech Jiří Procházka, podle amerického Forbesu zahájila cestu k ještě lokálnějšímu zaměření.

Poté co na rok 2023 ohlásila evropskou divizi založenou jen na bojovnících ze starého kontinentu, přidá nejpozději v roce 2024 i soutěž určenou ryze pro Blízký východ. Půjde o akce konané výhradně v tamních lokalitách a výhradně s tamními sportovci.

„V regionu je po MMA velký hlad,“ řekl šéf PFL Peter Murray. „Vstupujeme do další fáze růstu, kdy bude potřeba uspokojit poptávku fanoušků i tím, že dáme možnost soutěžit bojovníkům z regionů,“ dodává. Tím by se měl podle něj ještě zvětšit objem peněz, které se v MMA točí.

Na nejvyšší úrovni je primárním zdrojem prodej televizních práv, což je věc, kvůli níž by příští rok do našeho žebříčku poprvé mohl proniknout letošní šampion UFC Jiří Procházka. V titulové bitvě, v níž bude obhajovat mistrovský pás, by totiž jeho podíly z prodeje práv měly být výrazně vyšší než dosud.

Motory jedou na plný výkon

A to konkrétně motory formule 1. Není to tak dávno, co byla královna mezi motoristickými sporty považována za víceméně nudnou disciplínu a ztrácela fanoušky. Jenže mimo jiné i díky vynikajícímu zákulisními vhledu na Netflixu s názvem F1: Touha po vítězství najednou válí. A řítí se vpřed na plný výkon.

Svědčí o tom čerstvě zveřejněné finanční výsledky. Za druhý kvartál roku 2022 vydělala F1 celkem 744 milionů dolarů, loni to přitom za stejné období bylo o 241 milionů dolarů méně. A formuli se daří nejen díky tomu, že se po pandemii vracejí na tribuny diváci a s nimi příjmy ze vstupného.

„Rostou také příjmy z vysílacích práv,“ uvedl generální ředitel F1 Stefano Domenicali. „Počet fanoušků nám roste napříč platformami, dál stanovujeme rekordy. Přitom nepouštíme z hlavy dlouhodobý cíl, kterým je stát se v roce 2030 byznysem s nulovou emisní zátěží,“ dodal.

Budoucnost tady zkrátka vypadá dobře. Co by za takovou větu v Barceloně dali.