Když se loni Devin Booker ve Phoenixu zúčastnil události hotelové sítě Global Ambassador, měl promluvit o svém byznys plánu, o své vůbec první komerční investici do nemovitostí. Vzhledem k tomu, že se jedná o hvězdu basketbalové NBA a jednu z nejznámějších tváří tohoto amerického města, čekalo se, že přítomné leda tak krátce pozdraví.

Pak se diskuse o právních detailech protáhla na hodinu. Následně na dvě, na tři – každý by mu jistě prominul, kdyby se tou dobou rozloučil a nechal věci dořešit svým manažerem či právníkem. Ale Booker zůstával. Dál a dál, byť si mezitím musel udělat další test na covid a pak byl asi půlhodinu připojený v autě, protože už mířil na trénink.

„Jeho touha stát se byznysmenem a učit se o obchodu a investicích v tak mladém věku je něco, co jsem ještě neviděl,“ tvrdí Jim Reynolds, Bookerův poradce a obchodní partner. „Určitě ne v takové míře.“

A když už Booker do procesu učení nainvestoval dostatečné množství času, je připraven investovat také dolary.

Těch má pětadvacetiletý křídelník dost. Od chvíle, co s týmem Phoenix Suns v roce 2018 podepsal pětiletý kontrakt na 158 milionů dolarů, tedy hodně přes tři miliardy korun, už vložil své peníze do sedmi startupů. Mimo jiné do společnosti pracující se sportovním videoobsahem Overtime and Buzzer či do aplikace GoPuff, v listopadu pak do WatchBoxu zabývajícího se luxusními hodinkami.

Booker si aktuálně vydělá 31,7 milionu dolarů za sezonu, dalších osm milionů dolarů mu dle odhadů ročně vygenerují sponzorské kontrakty s Nike či videohrou Call of Duty.

Díky tomu všemu ho americký Forbes zařadil do sportovního výběru 30 pod 30. Booker prokazuje, že se učí rychle. Stal se prvním zástupcem draftu 2015, který pronikl do NBA. Profesionální debut si odbyl ještě v 18 letech. Hned ve své druhé sezoně nastřílel za jeden zápas úchvatných 70 bodů – to dokázalo jen šest dalších basketbalistů v historii. Tento týden se pak stal sedmým nejmladším borcem dějin NBA, který pokořil metu deset tisíc bodů.

Vždycky jsem chtěl být úspěšný podnikatel, nejen nějaký sportující trouba.

Na experty však ještě větší dojem než samotná střelba dělá u dvoumetrového Bookera způsob, jakým tvoří hru. Už dávno nepotřebuje střílet jen sám, umí vytvářet pozice i pro spoluhráče. To vše spolu s příchodem jiné hvězdy Chrise Paula pomohlo Suns k týmovému úspěchu, který se Bookerovi zkraje kariéry v NBA vyhýbal. Loni tak Phoenix poprvé po 28 letech vyhrál Západní konferenci, letos odstartoval s bilancí 27-8 a v listopadu zažil šňůru 18 triumfů za sebou.

Basketbalu rozumí dokonale, zároveň ale Booker věděl, že ohledně financí naopak začíná od nuly – a že bude muset pracovat stejně tvrdě jako na palubovce. Téměř od počátku své profesionální dráhy se proto ptal na byznysové tipy starších a zkušenějších spoluhráčů. Vyhledal Reynoldse, CEO chicagské bankovní společnosti Loop Capital a otce svého někdejšího mládežnického spoluhráče.

Reynolds, který spolupracuje s řadou sportovců, mu zase dal kontakt na Magica Johnsona, legendu NBA a od svého odchodu do sportovní penze v roce 1990 enormně úspěšného podnikatele. Booker se s ním dvakrát potkal na večeři a domů odcházel s příběhem, který pomohl doladit jeho filozofii.

Johnson mu totiž vyprávěl, že když přecházel z univerzity k Los Angeles Lakers, chtěli s ním podepsat smlouvu všichni velcí výrobci bot – a on si vybral peníze od Converse místo toho, aby kývl na nabídku na Nike, která mu nabízela akcie. Což jen korespondovalo s lekcí od Reynoldse. Ta ve zkratce zní: „Peníze, které si vyděláš za kariéru, jsou prima. Pomůžou ti i miliony od sponzorů. Ale pokud chceš být opravdu bohatý, pak budeš potřebovat jiný kapitál.“

Johnson tvrdí, že Booker naslouchal a nasával informace jako houba. Začal se řídit výše zmíněnými radami a chtěl mít kontrolu nad svými investicemi. „V každé společnosti, do níž vstoupil, vlastní významný podíl,“ líčí Reynolds. „A chce mít přehled o finančních operacích i strategii. Hodlá figurovat v představenstvu, pokud ne dokonce v jeho čele.“

Spolu tak vymysleli plán, jak fungovat v roli spoluvlastníka COCO5, drinku pro sportovce založeného na kokosové vodě. Do firmy Booker jakožto jeden z hlavních investorů vložil v létě sedmimístnou sumu, načež vedení startupu okamžitě přesunuli z Chicaga do Arizony, aby bylo blíž Bookerovi.

Díky tomu je s firmou v úzkém kontaktu, zapojuje se do marketingových kampaní i do redesignu balení, produkt propagoval na sociálních sítích i osobně v obchodech. Dokonce se zapojoval do pohovorů s kandidáty na nové vedení společnosti. Tu podle Reynoldse čeká po tržbách za rok 2021 ve výši asi pěti milionů dolarů rapidní růst.

Řeším, co přijde po kariéře, a chci mít vybudovaný svůj byznys. Jednou totiž míče přestanou bouchat o zem.

Booker se dále spojil se Samem Foxem, jedenáctinásobným semifinalistou James Beard Award pro výjimečné restauratéry, vlastníkem mnoha podniků ve Phoenixu. Zjistil totiž, že Fox hodlá ke konci roku 2023 otevřít svůj hotel Global Ambassador se 141 pokoji a zaměřením na špičkové jídlo.

Foxovým plánem bylo mimo jiné nalákat basketbalisty a baseballisty, jejichž týmy zrovna budou v Arizoně hrát, a tak požádal Bookera o rady, jak pokoje uzpůsobit potřebám profesionálních sportovců – včetně velikosti postelí, vysokých sprch či zárubní a dalších detailů. Booker následně opět investoval sedmimístnou cifru.

A co je pro něj vůbec nejlepší, hotel vzniká v těsné blízkosti tréninkového centra Suns, takže svoji investici může kontrolovat doslova denně.

Šlapat na plyn pak hodlá i u tradičnějších věcí, u sponzorských smluv.

„Všechny společnosti, které o vás mají zájem, se snaží mít kontrolu nad daným narativem, případně vás dotlačit tam, kam by chtěly,“ říká Booker. Proto v říjnu spustil své vlastní kreativní studio Book Projects – tak, aby zajistil, že jeho spolupráce s jednotlivými značkami si udrží jednotnou estetiku a design.

Prvním produktem byly renovace několika basketbalových hřišť v jeho rodném městě Moss Point v Mississippi za podpory nadace 2K Foundations, zatím posledním pak spolupráce s firmou SCUF ohledně herních ovladačů pro gamery.

Booker ostatně tvrdí, že se vždy chtěl stát podnikatelem a i tím se vyhnout nálepce „sportujícího trouby“. Dopředu ho zároveň ženou obavy, neboť vyrůstal na téměř hororových příbězích popisujících krachy někdejších sportovních hvězd, které se po kariéře ocitly bez peněz a na dně.

Podle Reynoldse má proti takovým – včetně svého otce Melvina, který hrál rovněž profesionálně basketbal v Evropě a mihnul se i v NBA – značnou generační výhodu. Nečeká na odchod do sportovní penze, investování bere vážně už teď.

„Chce mít jistotu, že dokud bude naživu, budou živé i jeho peníze,“ dodává Reynolds. „Podle toho, jak se učí a jak mu to jde už v začátcích, vůbec nepochybuji o tom, že jednou bude miliardářem.“

Samozřejmě míněno dolarovým. Booker se prý tak vysoko nedívá, aspoň zatím ne. Nad budoucností však přemýšlí často.

„Chci hrát basketbal ještě hodně dlouho,“ říká. „Ale zároveň řeším to, co přijde potom, chci mít vybudovaný svůj byznys. Jednou totiž míče přestanou bouchat o zem.“