Takový rok světové burzy už dlouho nezažily. Tolik nových firem jako letos na ně totiž nevstoupilo od roku 2000. Celkem tento rok začalo své akcie poprvé nabízet 2388 firem, což je o dvě třetiny víc než v minulém roce. Ještě víc vzrostl i objem nových emisí, který dosáhl 453 miliard dolarů, a je tak o 67 procent výš než loni. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti EY.

Nejvíc apetit firem k veřejnému obchodování vzrostl v Evropě, kde se letos pro veřejný úpis akcií rozhodlo 485 firem. V minulém roce jich nebyla ani polovina. O největší evropské IPO se postarala polská zásilková společnost In-Post, která od investorů vybrala 3,9 miliardy dolarů.

Nejvíc firem, téměř 600, zamířilo na burzu v Číně. Oproti loňsku tam ale nejde o tak výrazný rozdíl, protože v Číně ani během prvního pandemického roku zájem společností o IPO neopadl tolik jako na Západě.

Co se týká celkové hodnoty emisí akcií nových společností, byl letošek nejsilnější v USA. Tam na burzu zamířilo 416 nových firem a objem emisí stoupl meziročně o víc než čtyři pětiny na téměř 156 miliard dolarů.

V USA také proběhlo letos vůbec nejúspěšnější IPO na světě, které si připsala automobilka Rivian, která při svém listopadovém vstupu na burzu získala 13,7 miliardy dolarů.

Pandemie, která sice letos opět zasáhla ekonomiku i dodavatelské řetězce, se už očividně neprojevila tak negativně v náladě investorů. Ta byla právě naopak celkově spíš pozitivní. Na situaci se také podepsala i loni přiškrcená poptávka a nabídka na trhu.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma BH Securities, licencovaného obchodníka s cennými papíry, sehrála zásadní roli i uvolněná politika centrálních bank. „Díky ní je na trzích obří množství peněz, které hledá své uplatnění ve světě investic. To v letošním roce umožnilo rekordnímu množství firem úspěšně vstoupit na burzu. Největší zájem byl o technologické společnosti,“ říká Křeček.

Autoři studie EY očekávají, že letošní trend a chuť firem vstupovat na burzy neopadne ani příští rok. Největší poptávku očekávají u společností, které působí ve zdravotnictví a technologiích.