Ostrovní stát Srí Lanka se ocitl na pokraji naprostého nedostatku pohonných hmot. Ministr energetiky Kančana Vidžesekera v neděli varoval, že při běžné poptávce v zemi zbývá benzin pouze na necelý den. Další dodávka benzinu má přitom dorazit až za dva týdny, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Srí Lanka už před pěti dny pozastavila prodej benzinu a nafty pro vozidla, která nejsou nezbytná pro chod země. Na dobu dvou týdnů je dovoleno tankovat pohonné hmoty jen do autobusů, vlaků a vozidel používaných pro zdravotnické služby a přepravu potravin.

Srí Lanka, kde žije 22 milionů obyvatel, čelí nejhorší hospodářské krizi od získání nezávislosti na Británii v roce 1948, protože nemá dostatek zahraniční měny na zaplacení dovozu základního zboží včetně pohonných hmot, potravin a léků. Školy v městských oblastech byly uzavřeny a úředníci obyvatelům země nařídili, aby pracovali z domova.

Podle ministra Vidžesekery zbývá v zásobách země 12 774 tun nafty a 4061 tun benzinu. „Další dodávka benzinu se očekává mezi 22. a 23. červencem,“ dodal ministr. Zásilka nafty by měla dorazit o víkendu, nicméně Vidžesekera varoval, že země nemá dostatek peněz na zaplacení plánovaného dovozu pohonných hmot a ropy.

Podle jeho slov může srílanská centrální banka na nákup pohonných hmot poskytnout pouze 125 milionů dolarů, což je mnohem méně než 587 milionů dolarů potřebných na plánované dodávky. Země už dluží 800 milionů dolarů sedmi dodavatelům za nákupy, které uskutečnila na začátku tohoto roku, dodal Vidžesekera.

Odborníci uvádějí, že je Srí Lanka první zemí, která přistoupila k drastickému kroku zastavení prodeje benzinu běžným lidem od ropné krize v sedmdesátých letech, kdy byly pohonné hmoty v USA a Evropě na příděl.