skip to main content
Byznys

Stačilo napsat ‚zachraňte tulipány‘. A lidé za sobotu vykoupili květinovou farmu

Nebezpečně stoupající hladina Vltavy hrozící zaplavením náplavek, barevné tulipány a radost z toho, že někoho pomůžete vytáhnout z průšvihu. A pozitivní byznys story tohoto víkendu je na světě.

Majitelé květinové farmy Gardenista Jan Mrkvica a Jakub Troch se v týdnu chystali na obnovené farmářské trhy v Praze na Náplavce. V pátek proto nařezali tulipány, aby byli připraveni v sobotu ráno vyrazit dělat obchod a radost Pražanům.

Jenže déšť a stoupající Vltava rozhodly jinak. Magistrát kvůli bezpečnosti všechny náplavky v metropoli zavřel a tím padlo i pořádání trhů. „Dozvěděli jsme se to v pátek odpoledne, což už bylo ve chvíli, kdy jsme měli sklizenou plnou dodávku květin,“ říká Mrkvica. Hrozilo tak, že tulipány parádu doma nikomu neudělají.

Reklama

Na Instagramu a Facebooku Gardenisty se proto objevil post, který zněl naprosto jasně: „Přijeďte na statek zachránit tulipán!“ A začal se šířit jako lavina. Tuhle výzvu viděly tisíce lidí a velká část z nich se pak v sobotu do středočeské Stehelčevsi na Kladensku skutečně vydala. Pro tulipány.

Výsledkem byl rušný den, který majitelé farmy za dobu její existence nezažili. „Od deseti dopoledne do šesti večer jsme se nezastavili. Lidé, kteří za námi přijeli, nám svým nákupem obrovsky pomohli,“ přiznává Jan Mrkvica.

Zákazníci nejenže vykoupili všechny předem nařezané tulipány, ale vybírali i z těch, které byly ještě v záhonech. „Pro nás a věřím, že i pro kupující, to bylo skvělé také v tom, že viděli, jak to na statku vypadá a že tady na zhruba hektaru plochy všechny své květiny také pěstujeme,“ řekl Forbesu v sobotu vpodvečer evidentně spokojený Mrkvica.

Ještě večer pak na Facebooku Gardenisty následoval další post: „Dnes to s vámi všemi bylo fantastické! Tolik nadšených návštěvníků jsme si nedokázali představit ani v nejdivočejším snu. Všechny květiny, které jsme pro vás měli připravené, byly během chvíle pryč a v záhonech nám toho nakonec zbylo jen velmi málo,“ děkovali dva květinoví nadšenci Mrkvica a Troch.

Reklama

Partnerská dvojice se do středočeské Stehelčevsi přestěhovala před osmi lety, když hledala vhodné místo, kde rozjet květinovou farmu. Zlákal je tamější rozpadající se statek, který od té doby dávají dohromady. „Co vyděláme, jde hlavně do oprav,“ přiznává Mrkvica, který je sice absolventem zahradnické fakulty Medelovy univerzity, ale dlouhou dobu ho živil marketing.

S původní prací sekl a teď už ho živí jen květiny. Pěstování a prodej vlastních květin na to zatím nestačí, takže vedle toho má Gardenista na starost zeleň například ve Foru Karlín, v budovách Akademie věd nebo nákupním centru Myslbek.

Protože řezané květiny prodávají jen na farmářském trhu Náplavka, covidový rok jim moc nepřál. Pomohl aspoň e-shop, který loni na jaře rozjeli, a s ním spojené páteční rozvozy květin v Praze. „Nebyl jsem z toho nadšený, protože mám radši, když zákazník přijde do stánku, vybere si a může si ke květině i přivonět. Ale nebylo zbytí,“ připouští Mrkvica.

Zákazníci si ale cestu ke květinám z Gardenisty našli i přes internet a vedle páteční dovážky začali v sobotu chodit i do Nerudovy ulice na Malé Straně, kde v domě s číslem popisným 8 vzniklo výdejní místo. A to díky laskavosti majitelů historické budovy. 

„Restaurace v něm je kvůli covidu zavřená, takže nám majitel zdarma nabídl prostor, kde v každý pátek můžeme lidem předávat objednané květiny. Ti si tak místo cesty na Náplavku můžou udělat hezkou procházku pražským podhradím,“ láká Gardenista.

Reklama
Reklama