Šance, že se dostanete na Stanfordskou univerzitu, jsou docela malé – konkrétně 4,8 procenta. To je menší pravděpodobnost než u dalších top amerických univerzit jako Harvard (5,4 procenta) nebo Yale (6,3 procenta).

Už tohle léto si ale bude moc 100 českých středoškoláků vyzkoušet, jaké to je, studovat na jedné z nejlepších vysokých škol světa. A ani nebudou muset jet do severní Kalifornie, Stanford totiž přijede do Prahy.

Čtěte také: Titul z Yale, chvála od Zuckerberga. Pouť mladého Čecha do technologické špičky

Stanfordská univerzita, ležící v srdci Silicon Valley, má historii datující se do roku 1891 a mezi nejvýznamnější studenty posledních dekád patří třeba oscarová herečka Reese Witherspoon nebo golfista Tiger Woods a samozřejmě plejáda byznysových hvězd jako Larry Page a Sergey Brin (zakladatelé Googlu), Reed Hastings (Netflix), Steve Ballmer (Microsoft), Phil Knight (Nike) či Evan Spiegel (Snapchat).

Stanford je líhní elitních technologických talentů a kousek tohoto know-how v létě přijede do Prahy. Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze ve spolupráci s kalifornskou univerzitou připravila pro studenty středních škol unikátní letní kurz programování Introduction to Computer Science.

Kurz se bude konat od 9. do 20. července v dejvickém sídle FIT ČVUT. Je to vůbec poprvé, co Stanford tento kurz přiváží do Evropy.

„Tento kurz, jehož cílem je středoškoláky naučit základy programování zábavnou formou, je výsledkem 20 let práce desítek učitelů s více než 10 tisíci jeho absolventy,“ říká koordinátor projektu Josef Kolář.

Součástí kurzu budou kromě přednášek a zadaných programovacích úloh v počítačových laboratořích i diskuse v malých skupinách s individuálním přístupem. Podle Koláře se bude probírat programovací jazyk Karel a úvod do programování v jazyce Java.

„Kurz je sice určen především úplným programátorským začátečníkům, ale jistě se na něm nebudou nudit ani ti, kteří již s programováním nějakou zkušenost mají,“ dodává Kolář.

Nezpochybnitelnou výhodou kurzu je i jeho cena: je zdarma, včetně ubytování a stravy. Uzávěrka přihlášek je na konci dubna. Více informací o kurzu najdete na adrese fit.cvut.cz/ICS.

Úvodní foto: Stanford.edu