Asi každý už slyšel o ukrajinském městě Pripjať, které bylo v roce 1986 kvůli výbuchu Černobylu kompletně vysídleno. Nebo o japonském ostrově duchů Hašima, který byl narychlo obydlen dělníky a jejich rodinami kvůli těžbě uhlí, ale v momentě, kdy přírodní bohatství došlo, všichni sbalili kufry a odjeli zpátky za prací na pevninu.

Čtete také: Vlci, teror a děsivé rituály. Jaké původní filmy Netflixu byste měli vidět?

Ať už se jedná o přírodní katastrofu, nebo jen o souhru náhod, na světě existuje mnoho opuštěných míst. Pokud si chcete naplánovat nekonvenční výlet, tady je pár tipů, kam vyrazit.

Stanice metra City Hall, New York City, USA

Vitráže a křišťálové lustry byste možná čekali v paláci, ale v roce 1904 se architekt Rafaelo Gustavino rozhodl nešetřit a stanici Městská radnice v New Yorku udělat opravdu dechberoucí.

Už ve 40. letech byl ale tenhle výjimečný vchod do radnice uzavřen. Soupravy totiž do stanice musely vjíždět velmi pomalu a lidé se rozhodli dát přednost rychlosti před krásou.

Dnes máte šanci opuštěný peron zahlédnout, když pojdete šestkou směr Brooklyn Bridge.

Kolmanskop, Namibie

Teď už tak sice nevypadá, před 100 lety ale bylo město Kolmanskop jedním z vyhledávaných center pro těžbu diamantů.

V momentě, kdy diamantové zásoby vyschly a horečka místních dělníků opadla, místo zavál vítr (doslova) a přinesl s sebou místo třpytivých nerostů zrnka písku, pod kterými se postupně většina města úplně schovala.

Dnes je zaváté město vyhledávané především turisty a fotografy, ale míří do něj i filmaři.

Michiganské divadlo, Detroit, USA

Pokud jste viděli film Jima Jarmusche Přežijí jen milenci, tohle prázdné divadlo znáte. Kdysi to byl opulentní sedmipatrový sál, který čítal čtyři tisíce sedadel a jeho výstavba stála v roce 1926 pět milionů dolarů, spolu s pádem Detroitu ale padlo i divadlo a proměnilo se na sklad a parkoviště.

Trochu úsměvné, když vezmeme v úvahu, že divadlo bylo postaveno na místě, kde měl automobilový magnát Henry Ford svou první dílnu.

Pevnosti Manusell, Velká Británie

Vypadají možná jako imperiální kráčející tanky z Hvězdných válek, ale ve skutečnosti jde o pevnosti, které byly postaveny britskou armádou na obranu před německými vojáky během druhé světové války.

V 50. letech našly uplatnění jako vysílací věže pirátských rádiových stanic. Dnes si je můžete prohlédnou z lodi, za dobrého počasí jsou ale k vidění i z břehů blízkého Shoebury.

Velký hřbitov lokomotiv, Bolívie

Oblast Uyuni je známá jak pro svá solná a rudá jezera, tak pro tuto neobvyklou turistickou atrakci. Na začátku 19. století tu pro přepravu nerostného bohatství vznikla železnice, která ale vzala za své, když ve 40. letech vyschly doly a s nimi i důvod pro dělníky v této části země setrvávat.

Zůstalo zde po nich nejen vybavení, ale i mnoho vlaků, které tak už nikdy nevyjely ze své konečné stanice. Čas, sůl a koroze pak udělaly své.

Zábavní park Six Flags, New Orleans

Jedno z nejčerstvějších opuštěných míst na seznamu. Se zábavním parkem Six Flags v New Orleansu si totiž pohrál hurikán Katrina.

Když park po ničivém hurikánu zůstal několik týdnů zaplavený vodou, nebylo možné atrakce zachránit. Dnes je se svými veselými pastelovými barvami památníkem ničivé přírodní katastrofy, při které zemřely dva tisíce lidí.

Elektrárna IM, Charleroi, Belgie

Uhelná elektrárna IM byla postavena v roce 1921 a patřila k největším svého druhu. Od roku 2007 je však uzavřená, a místo elektřiny tak nabízí už jen úchvatné pohledy na architekturu, kterou postupně zarůstá příroda.

Maják Rubjerg Knude, Dánsko

Díky moderním technologiím se z majáků po celém světě stávají sice opuštěná, ale vyhledávaní místa. Z mnohých (které mají krásnou vyhlídku) se staly hotely nebo muzea.

Ty, které leží na odlehlém místě, byly ale často ponechány napospas přírodním vlivům. S majákem Rubjerg Knude to není jinak. Čeká se, že jeho základy oceán podemele do dvou až pěti let.

Nemocnice Beelitz-Heilstätten, Německo

Jestli vám pohled na tuto opuštěnou nemocnici nahání hrůzu, rozhodně nejste sami.

Mezi lety 1898 a 1930 sloužila jako sanatorium pro nemocné tuberkulózou. Později tu bylo hospitalizováno mnoho vojáků, kteří byli zraněni za první světové války – například i Adolf Hitler.

Od roku 1945 až do pádu železné opony ji využívali Sověti. Po jejich odchodu ale zůstal ohromný komplex prázdný.

Whalers Bay, Deception Island, Antarktida

Antarktický ostrov kdysi sloužil jako bezpečná stanice pro rybáře, kteří lovili velryby. V té době tu také vyrostly domy. Po ekonomické krizi v roce 1929 ale spadly ceny velrybího oleje a z toho důvodu se ostrov vylidnil.

Dnes se na něm můžete zastavit při expedici po Antarktidě.

Zajatecký tábor a důlní závod Rolava, Česko

Jestli vás baví vojenská historie nebo jen procházky po lese, měli byste se vydat do těch na Karlovarsku. Bývalý zajatecký tábor a také důlní závod Rolava najdete ukrytý v oblasti vřesovišť a močálů nedaleko Přebuzi. Kolem tak tajemného místa opředeného válečnou historií existuje i několik mýtů. Například se říká, že je v okolních močálech utopený tank. Dnes láká především hráče paintballu.

Kostel sv. Jiřího, Luková, Česko

Kostel toho od doby svého vzniku v roce 1352 zažil mnoho. Ustál několik požárů, válek a mše se v něm definitivně přestaly sloužit až v roce 1968, kdy se během pohřbu zřítila část střechy.

Dnes v dřevěných lavicích chátrajícího kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav, které nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Postavil je tam student Jakub Hadrava jako svou bakalářskou práci.

Prostě opuštěné strašidelné místo se vším všudy.