IKEA dávno není jen královstvím nábytku a masových kuliček. Už několik let se snaží být prospěšná jak lidem, tak i planetě. Posuďte sami: investovala už do 314 větrných farem v různých zemích světa a na své budovy nainstalovala celkem 700 000 solárních panelů. A do jídelníčku ve svých restauracích chce zavést zdravější jídla – například veganskou alternativu masových kuliček, kterých ročně prodá přes miliardu kusů. Vedle toho založila i nadaci IKEA Foundation, která se zaměřuje na pomoc lidem v rozvojových zemích.

Když tedy švédská organizace Better Shelter přišla s kampaní „Brighter lives for refugees“ (lepší život pro uprchlíky), tak asi nepřekvapí, že si pro návrhy nových přístřešků, které by v uprchlických táborech měly nahradit nevyhovující plátěné stany, vybrala právě tenhle nábytkářský kolos.

ikea shelter uvnitř

Takhle to v přístřešcích od návrhářů IKEA vypadá. Foto IKEA.

Celý projekt lepších „domovů“ pro uprchlíky zastřešuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle údajů této agentury žije v táborech na 50 milionů lidí. „3,5 milionu z nich teď bydlí v plátěných stanech, které poskytuje UNHCR,“ říká Per Heggenes, ředitel IKEA Foundation, a dodává, že lidé v nich nemají dostatek soukromí, pohodlí ani bezpečí.

IKEA proto dostala za úkol navrhnout obytné prostory, které stany nahradí a budou zároveň levné, bezpečné, jednoduše sestavitelné a pohodlné. První modely těchto „domů“ IKEA navrhla už v roce 2013, vycházela přitom z potřeb 40 uprchlických rodin v Iráku a Etiopii. S jejich pomocí vytvořili její návrháři model mobilního domku, který by měl mít všechno to, co stanům chybí.

ikea shelter nákres done

Model domku. Foto Better Shelter.

Parametry domků neznějí ve srovnání se stany špatně – mají 17,5 metru čtverečního a jsou vysoké tak, aby se v nich mohl dospělý člověk bez problémů postavit. Pohodlně ubytují údajně až 5 lidí. Jsou vyrobené z plastu, měly by mít dostatečnou tepelnou izolaci a také ventilaci a měly by vydržet minimálně 3 roky, což je oproti několika měsíční životnosti stanů obrovský rozdíl.

Na střeše každého mobilního domu bude navíc zabudovaný solární systém, který by měl vygenerovat dostatek elektřiny na to, aby si jeho obyvatelé mohli v noci svítit. Přístřešky budou mít i otevíratelná okna a zamykatelné dveře pro větší bezpečnost.

A teď ta zásadní věc – taky jste se vždycky divili, jak IKEA nacpe části potřebné pro sestavení nového obýváku do pěti plochých krabic? Ani teď nezklamala, celý dům se totiž vejde do dvou placatých kartonových krabic a lidé v táborech si přístřešky budou muset postavit sami podle obrázkového návodu.

Spodní část, střecha s ventilací a solárními panely, zdi s okny a dveřmi, to všechno prý budou 4 muži bez pomoci nějakého dalšího nářadí schopni sestavit během 4 hodin.

Cena jednoho domku vyjde zhruba na 1 000 dolarů (v přepočtu asi 25 tisíc korun). OSN si těchto přístřešků aktuálně objednala 10 tisíc, do uprchlických táborů po celém světě by se měly dostat už v průběhu tohoto léta.

Autor: Karolína Machová