skip to main content
Nemovitosti

Staroměstská tržnice jde do přestavby, líčí na ni Kobza i provozovatelé z Barcelony nebo Londýna

Reklama

Tak schválně, kolik znáte v Praze tržnic? Holešovickou, o té není sporu. Vinohradskou možná i díky tomu, že se podle ní jmenuje zastávka tramvaje. A sem tam se v médiích objeví i vietnamská Sapa na jihu města.

Ale víte, že poměrně velká tržnice se ukrývá i v samotném centru, hned vedle Václavského náměstí? Jestli ne, nic si z toho nedělejte. Ona totiž dlouhá léta jako tržnice vůbec nevypadala.

Když člověk do zdobného domu v Rytířské ulici vešel, spatřil totální architektonický chaos. Prostor rozdělený mnoha příčkami, obchody všeho druhu, nepřeberné množství nevkusných poutačů a jako největší lákadlo supermarket Albert. To vše se teď má změnit.

Magistrát na podzim prostor vyklidil a letos se pustí do nákladné přestavby. „Počítali jsme, že nás oprava přijde zhruba na 300 milionů korun, ale už teď je jasné, že skutečná cena bude asi o 100 milionů vyšší,“ popsal cenovou rozvahu pražský radní pro správu majetku Jan Chabr.

Záměr je jasný, prostor vyčistit a vrátit ho co nejvíce do podoby, jakou měl před necitlivou vestavbou. „Mnoho návštěvníků Prahy dnes netuší, že v nejužším centru města se nachází takto rozlehlá tržnice. Z našeho pohledu jde o zajímavý a cenný prostor, který si zaslouží pozornost,“ říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města.

Samotné město se do provozování tržnice nehrne a hodlá prostor svěřit vhodnému nájemci, který by se měl areálu ujmout v roce 2022 po skončení opravy.

Jedna z představ, jak by mohla tržnice po přestavbě vypadat. Repro: SGL PROJEKT

Množství zájemců město až zaskočilo. V pražské Staroměstské tržnici totiž vidí příležitost nejen místní hráči, ale i řada zahraničních společností, které mají s provozováním tržnic letité zkušenosti.

Reklama

„Bylo tu hodně zahraničních subjektů, které spravují například tržnice v Barceloně, provozovatelé lisabonské tržnice, londýnské tržnice. O prostor se zajímali i majitelé restauračních komplexů Manifesto a už dlouho o něj usiluje i skupina kolem pana Kobzy a provozovatele tržnice v Bratislavě. Těch subjektů, které se do toho budou chtít přihlásit, je opravdu celá řada,“ vyjmenovává zájemce radní Chabr.

Horní pasáže Staroměstské tržnice po vyklizení | Foto Centrum architektury a městského plánování

Právě Kobza, známý proměnou Krymské ulice, piany v ulicích nebo zpřístupněnou střechou Lucerny, se o tržnici zajímá nejdéle. Jako spojence si vybral svého kamaráda Gabora Bindicse, který proměnil tržnici v Bratislavě, a společně by rádi podobně osvěžili i tu pražskou.

„Chtěli bychom, aby to byl proměnlivý prostor, kde by hrálo gastro jen jednu z rolí. Jednou by to byla tančírna tanga, podruhé veletrh malých knižních nakladatelství, pak třeba něco pro děti a samozřejmě dvakrát týdně farmáři. Bylo by fajn, kdyby to nebylo celé jenom o jídle,“ řekl Forbesu Kobza.

Tím ostatně trochu kopíruje představy města. „Nemělo by to být jen místo, kam si půjdete nakoupit rajčata a jablka nebo pečivo. Chceme, aby se tu konaly i kulturní a společenské akce a člověk si odsud odnášel jakýsi komplexní zážitek,“ míní radní Chabr.

Kobza a spol. ale budou mít těžké soupeře. Už provozovatelé Manifesta nejsou zrovna lehké váhy – za oblíbeným restauračním podnikem pod širým nebem stojí i peníze investiční skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, spolumajitele Mall.cz. Samotný koncept vymyslela neziskovka zaměřující se na proměnu městského prostředí reSite v čele s architektem Martinem Barrym.

Olej do ohně navíc přilijí i provozovatelé zahraničních tržnic, pro které je ta v centru Prahy velmi chutným soustem. Výběrové řízení hodlá město vypsat ještě letos a předběžně počítá s tím, že měsíční nájem za prostory tržnice bude v řádech statisíců korun. S jistotou lze ale tvrdit, že samotní Pražané mohou jen vydělat. Ať už bude areál provozovat kdokoli ze zmíněných zájemců, výsledek nemůže být horší než stav, ve kterém byla budova dosud.

Reklama
Reklama