Během června prodal celou svou výstavu za bitcoiny, čímž Česko zařadil mezi země, ve kterých se nějaký umělecký předmět za tuhle „měnu budoucnosti“ oficiálně zobchodoval. Za dvanáct obrazů získal 1,69 bitcoinu, tedy tou dobou v přepočtu asi 1,3 milionu korun. A teď se výtvarníkovi Juliu Reichelovi dostalo dalšího prvenství.

Jako jediný Čech byl vybrán největší globální kryptoburzou Binance mezi sto světových umělců, jejichž díla budou dostupná na prestižním tržišti s názvem „100 Creators“, které se otevře zítra.

„Zařazení do prodejní galerie největší kryptoměnové burzy na světě s padesáti miliony uživatelů si upřímně vážím,“ říká čtyřicetiletý umělec. „Považuji ale za důležité dodat, že pro mě tahle příležitost spočívá hlavně v objevování nových cest, ne v okamžitém zisku. Je to dobrodružství a já jsem šťastný, že jsem při tom.“

V české kryptokomunitě působíte už několik let. Jaký má pro vás krypto význam a jak se odráží ve vašem umění?

Krypto snoubí mou osobní a uměleckou stránku. Vnímám ho jako dobrodružnou cestu neprobádaným územím, hrozně mě baví stát na začátku a přemýšlet, kudy se vydat. Stejně jako když tvořím obrazy. V rámci života i tvorby narážím na slepé cesty a vracím se zpět na hlavní. Esence kryptoměn, technologií a umění má z určitého pohledu mnoho styčných bodů a vzájemných inspirací.

Začátkem června jste vyprodal svou výstavu dvanácti obrazů v galerii Karpuchina za bitcoiny. Překvapil vás zájem?

Ano, překvapil. Za čtrnáct dní bylo vyprodáno, byl to skvělý a unikátní moment, čistá radost. Pro kupující to nebyl jen nákup obrazu, vnímali to jako účast na speciální události.

Julius Reichel (na snímku vlevo) prodal v červnu celou svou výstavu za bitcoiny

Obecně mě ale nepřekvapuje, že k nákupům v kryptoměnách dochází. Jako možnost předání hodnoty mi to dnes přijde standardní. Rozhodnutí kupujících dát část hodnoty ve svých kryptoměnách do umění, pokud je příběh zaujme, vnímám jako naprosto logický krok – obojí je vzácné, limitované, v čase to roste na ceně a člověk přitom něco specifického prožívá.

Takže podle vás by měli i další umělci a galeristé začít s kryptoměnami pracovat?

Budou muset. Není rok 2014 a strkat hlavu do písku prostě nejde. V komunitě se začínají vytvářet procesy, které systém umožní rozvíjet. Dnes už víme, jak prodeje zabezpečit a danit, a existují i strategické koncepty pro galerie, kupce i umělce. Důležité je si ale uvědomit, že to není jenom o akceptaci kryptoměn. Jde o to, co galerie a umělci budou s coiny dělat dál.

Obraz ze série 6G Painting Manifesto

Jak to myslíte?

Pokud galerie nebo jiný subjekt vyhlásí, že přijímá bitcoiny, tak jen tím žádného držitele kryptoměn nejspíš neosloví a opakované prodeje neproběhnou. Držitel kryptoměn si váží hodnoty, která je v bitcoinu ukrytá, a pokud platbu přijmete a hned bitcoiny směníte do obyčejných korun, dolarů nebo eur, tak si téhle varianty nevážíte a pravděpodobně nechápete přesah, který kryptoměny svou nezávislostí představují.

Strategie Karpuchina Gallery je kryptoměnu minimálně čtyři roky držet, slangově se tomu říká HODL, čímž si stojí za tím, že ji přijímá. To je postoj, který může fungovat a který snad bude inspirovat ostatní galerie a umělce. Já osobně jsem v rámci téhle strategie ponechal své coiny na galerijní hardwarové peněžence. A čtyři roky budu čekat. A jen tak mimochodem, po mé výstavě se galerii ozvali další umělci se zájmem vystavovat a obchodovat díla v kryptu.

Abych to shrnul: má výstava je sold out, já mám všechny coiny na galerijní peněžence, galerie čtyři roky HODL. Tečka. A teď už jen čekám, jestli nějaká z dalších galerií ve střední Evropě sebere odvahu. A pokud ano, pak s jakou strategií přijde.

Zítra startuje tržiště Binance NFT marketplace, kde jste v kategorii „100 Creators“ jediným Čechem. Proč Binance oslovilo právě vás?

Zřejmě díky kombinaci okolností. Manažerka Maya Bersheva z Binance o mně delší dobu věděla, znala mou historii jako umělce a postup mé kariéry včetně pozitivního vývoje prodejů mých obrazů. Zároveň jsem dlouhodobě aktivní v kryptoměnách, což je pro znalé patrné v mnoha mých obrazech.

Tahle autentická kombinace a přesahy se patrně Binance líbily a nakonec jsem prošel globálním schvalovacím procesem pro prvních sto umělců, kteří dostanou příležitost. Následně jsem dostal oficiální nabídku s podmínkami, které jsem přijal. Pro mě tahle příležitost spočívá hlavně v objevování nových cest, ne v nějakém okamžitém zisku. Prostě jsem šťastný, že jsem při tom.

Co budete na NFT marketplace nabízet?

Na úvod jsme vybrali sběratelskou sérii šesti obrazů pojmenovanou 6G Painting Manifesto. Ty jsme nafotili a na speciální aplikaci platformy Binance vydali jako jednotlivé NFT. Všechny vybrané obrazy jsou obdélníkových formátů o rozměrech 190 krát 145 centimetrů. Důvodem je korespondence s displejem telefonu, protože nejčastější platformou pro zobrazení zakoupených NFT je smartphone.

Zároveň jsou všechny obrazy kontrastně barevné, protože to v této digitální podobě nejlépe funguje. Něco jako radostný kontrast.

Jak bude tržiště fungovat?

V rámci burzy Binance mám speciální účet, kde nabídnu obrazy k prodeji. Je to podobný proces, jako když kurátor přijde do ateliéru, vybere vhodné věci na show a ty se následně rozvěsí v galerii na zeď v rámci výstavy. Tím ale analogie končí.

Dosah platformy Binance NFT marketplace je globální. V zásadě supluje jakousi celoplanetární kurátorovanou galerii s padesáti miliony uživatelů napříč kontinenty, v níž začne 24. června vernisáž. Každý umělec může svá díla nabídnout za fixní částku nebo formou aukce. Já zvolil aukci, která bude trvat sedm dní.

Co vlastně NFT přesně znamená? Když si koupím vaše dílo, dostanu digitální obrázek?

Ano, obdržíte jediný digitální originál. A zároveň právo nechat si poslat i existující fyzický obraz. NFT je zkratka pro anglický pojem Non-Fungible-Token, tedy nezaměnitelný token. Token můžeme chápat jako jedinečnou digitální reprezentaci vybrané věci.

V praxi můžeme NFT připodobnit třeba ke konkrétnímu obrazu, který autor technicky nemůže dvakrát namalovat stejně, proto jde o originál. Oproti tomu stojí klasické kryptoměny, které ve svém počtu zaměnitelné jsou, jako třeba dvě tisícikoruny.

NFT jsou nadstavbou kryptoměn pro některá nová využití. V poslední době se proslavily hlavně v umění, ale NFT může být originální digitální reprezentace v podstatě čehokoliv. Klidně domu na prodej, zapsaného konceptu zásadní myšlenky, zdrojového kódu, memíčka, auta.

V čem je to lepší než prodej v reálném světě?

Jedním z důvodů úspěchu NFT je zásadní zjednodušení procesu, jak cokoliv převedené do podoby NFT dostat na globální trh bez omezení. Stejně tak tato technologie přináší významné zjednodušení legální a naprosto bezpečné transakce mezi subjekty, které se jí účastní.

Například Binance jako zastřešující subjekt umožňuje směnit nejdřív klasické peníze za kryptoměny a posléze díky nim koupit libovolný NFT, například jeden z mých obrazů. Po troše studia je to princip krystalicky čistý a geniálně jednoduchý.

Na zahraničních aukcích zájem o NFT raketově roste a americký umělec Beeple nedávno vydražil koláž za 69 milionů dolarů, což je třetí nejvyšší suma v historii zaplacená za dílo žijícímu umělci. Kam se podle vás bude obchod s NFT posouvat?

To je otázka za milion bitcoinů. Beeple udělal rekordem NFT velkou službu, vyvolal zájem. V tomhle smyslu velká poklona! Zároveň ale udělal zásadní chybu, že okamžitě po obdržení koncové částky v kryptoměně ether převedl celý obnos do obyčejného dolaru. Tím celému světu řekl: Vůbec nevím, o co tady jde, respekt kromě obdržené částky ke kryptoměnám nevnímám a dolary jsou skvělé!

A nejsou?

Podle mě je to promarněná šance a vnímání kryptoměn se bude zásadně měnit. Spousta lidí, kteří zkouší technologii využívat, zatím nerozumí fundamentu. Což je v pořádku. Ale další věc je, že market berou jako příležitost, jak vydělat dolary. A to je chyba v jejich nastavení.

Proč?

Rostoucí ekosystém vytváří potenciál, díky kterému se zvyšuje cena kvalitních kryptoměn i jednotlivých NFT. Umělci mohou získat nadstandardní částky a oni to hned při první příležitosti smění zpátky do jistoty, na kterou byli celý život zvyklí. Místo aby saturovali ekosystém, který je podpořil, tak vyberou dolary a jedou do Disneylandu.

Stejně jako galerie Karpuchina spolu se mnou předem vyhlásila dlouhodobé držení, to samé udělám i jako autor v případě úspěšných prodejů mých NFT děl na Binance burze. Obdrženou kryptoměnu ponechám na svém místě a využiji ji k takzvanému stakingu, ke speciálnímu dlouhodobému držení, abych získanou hodnotou naopak podporoval další rozvoj ekosystému. Já totiž kryptu opravdu věřím.