Devět portrétů. Devět rozpixelovaných ksichtíků. Devět nesmyslů, na něž velké umění Rembrandta, Friedricha či Schikanedera shlíží přes propast věků asi jako Rhodský kolos na řádku mravenců, pinožících se u malíčku jeho gargantuovské nohy.

Tak těchhle devět digitálních obrázků formátu 24 na 24 pixelů se vydražilo v aukční síni Christies za 16,9 milionu dolarů. Nenajdete je v galerii, ale na blockchainu, kde má chytrý kontrakt tuto svůdnou adresu: 0xb47e3cd837dDF8e4c57F05d70Ab865de6e193BBB.

Stávají se tak druhým nejdražším NFT od března, kdy se ve stejné aukční síni za 69 milionů dolarů vydražil digitální art umělce vystupujícího pod jménem Beeple.

Aktuální dražba CryptoPunks zahrnovala portréty kryptopankáčů s názvy 2, 532, 58, 30, 635, 602, 768, 603 a 757. Jedná se o skvadru pajduláčků ze stejné skupiny, do jaké v nedávné době investoval český propagátor Applu Petr Mára více než milion korun.

Pro informaci, Mára investoval do kryptopankáče s číslem 9920, který má úplně stejné brýle jako kryptopankáč 768, vydražený aktuálně v Christie’s. Každý kryptopankáč je definován svými doplňky, které tvoří součást kryptopankáčské mytologie.

Tyto konkrétní brýle se nazývají Big Shades a z celého vesmíru kryptopankáčů jimi disponuje 535 postaviček.

Když se na postavičku CryptoPunk č. 768 zaměříme pozorněji, zjistíme, že jeho jedinečnou podobu definuje ještě několik takových doplňků.

Tenhle borec, jehož cena činí 16,9 milionu dolarů děleno devíti, disponuje také kšiltovkou s kšiltem dopředu (Cap Forward), kterou má 254 kryptopankáčů, strništěm na skráních (Mutton chops), rašící 303 kryptopankáčům, a náušnicí (Earring), jejíž jedinečnost je podstatně nižší – tu má celých 2459 kryptopankáčů.

Výše uvedené detaily patří ke kouzlu, jímž se tvůrcům CryptoPunks – firmě Larva Labs, spuštěné v roce 2005 – podařilo převálcovat renomovanou aukční síň. Vedle 696 kryptopunkerek, které mají na rtech sexy rtěnku, či 286 kryptpankáčů, kteří mají na očích 3D brýle, existují také kryptopankáči, kteří nemají vůbec žádné ze zmíněných rysů, takzvaní „Genesis Punks“.

A existuje pouze jeden CryptoPunk, který má rekordních sedm rysů. Jmenuje se CryptoPunk 8348 a má plnovous, cigáro, brýle, náušnici, klobouk, pihu a zub, který mu překrývá ret.

Pokud byste ho chtěli koupit, vězte, že se nachází ve vlastnictví uživatele jménem 0x1da533. Který jej nechce prodat.

Kryptopankáči celou probíhající horečku kolem NFT spustili. V červnu roku 2017 se objevili mezi prvními NFT na blockchainu Ethereum a jejich cena roste. Dnes se neprodávají za méně než za milion korun.

Jejich počet je omezený: 6039 mužských, 3480 ženských, disponují stejnými rysy, ale každý nabízí jejich unikátní kombinaci. Tu vygeroval počítačový algoritmus a cenu cryptopunks zvedá i skutečnost, že se mezi nimi pohybuje také několik speciálních odrůd: 88 zombií, 24 opic a devět mimozemšťanů.

Investice do NFT panáčků se může jevit jako nafukující se bublina. Stejně tak se o ní však hovoří jako o principu, který umožní digitálním umělcům konečně zhodnocovat jejich díla, která má na počítači zkopírovaná každý.

Díky NFT s nimi pouze jediný člověk může dále obchodovat – a umělec z každého dalšího obchodu obdrží podíl na zisku.

A NFT horečka se přesouvá z říše kryptopunkových poblouzněnců na oficiální kanály. S vlastními NFT už nějakou chvíli vesele kupříkladu obchoduje americká NBA a nyní se do NFT pustil i eBay. NFT lze nyní oficiálně zakoupit (kromě mnoha aukčních síní NFT vyhrazených) i tam.

Ebay bude nabízet prodej NFT pouze od potvrzených prodejců a pouze v několika jasně definovaných kategoriích. Patří k nim sběratelné kartičky, hudba, zábava a umění. Což ale platí jen prozatím. Ebay oznámila, že tohle je jen začátek. Počítá s tím, že počet kategorií pro NFT se brzy rozšíří.

Očekávejte tedy brzké zprávy o tom, jaký rekord trhne prodej kryptopankáčů přes eBay.