skip to main content
Světový byznys

Startup měl změnit energetiku. Místo toho spálil 600 milionů a skončil v insolvenci

„Vždyť tohle se ve světě startupů děje běžně,“ namítl by kdekdo s klidem. Případ firmy Faraday Grid však přece jen za pár řádků stojí. Její pompézní rétorika slibovala postavit energetický sektor vzhůru nohama, své aktivity rozvíjela i v Česku a hlavním investorem nebyl nikdo jiný než zakladatel WeWorku Adam Neumann.

Do redakce nám během posledních měsíců několikrát přišel e-mail s nabídkou na rozhovor. Vždy v něm stálo, že do Česka vzácně zavítá jistý Matthew Williams, spoluzakladatel převratného energetického startupu Faraday Grid. „Prostřednictvím této nové technologie lze navýšit kapacitu stávající sítě až o 25 procent a zároveň bude možné omezit ztráty v infrastruktuře až o 34 procent,“ stálo v obdržených materiálech.

Firma stihla uspořádat několik eventů, kde se svůj koncept snažila představit.
Reklama

Klíčovým produktem firmy, která vznikla v roce 2016, měly být tzv. exchangery – jakési chytré transformátory, které by umožňovaly zvýšit efektivitu celé sítě.

V dubnu přišla tisková zpráva, v níž se uvádělo, že Faraday Grid v Česku otevírá vývojové centrum poté, co uskutečnil akvizici dvou „inovačních technologických firem“. To prý společnost rozšířilo o stovku expertů z oblasti internetu věcí, energetických softwarů či umělé inteligence. Ve zprávě nebyly uvedeny žádné informace k akvizicím a až z pozdější komunikace vyplynulo, že jde o vybrané společnosti původně patřící Foxconnu, což se dostalo do titulků několika tuzemských médií.

Jednou z akvizic byla i divize tchajwanského gigantu nazvaná Foxconn DRC (Development and Research Centre). Ta přitom vznikla teprve před třemi lety s cílem vyvíjet nová chytrá technologická řešení a její představitelé o ní hovořili jako o živoucím důkazu toho, že Foxconn není pouze montážní firmou, ale že dokáže vymýšlet a vyvíjet vlastní řešení. Mluvčí Foxconnu Radmila Čukatová Forbesu sdělila, že otázky stran Faraday Grid firma nemůže v současnou chvíli komentovat.

Růstový apetit měl každopádně skotský startup poměrně velký, a to zejména poté, co do něj v lednu šéf WeWorku Adam Neumann nalil přes 30 milionů dolarů. „Faraday Grid fundamentálně změní způsob, jakým se dostáváme k energii a jak ji používáme. Týmu se podařilo vytvořit jedinečnou příležitost, jak lidem zlepšit život a mít opravdu pozitivní dopad,“ uvedl Neumann v tiskové zprávě, po jejímž přečtení zřejmě nikdo nezmoudřel.

Reklama
V roce 2015 se projekt vydal raisovat peníze na Indiegogo, kde vybral 414 dolarů od osmi podporovatelů. Zakladatelem kampaně byl právě Matthew Williams.

Tehdejší CEO Andrew Scobie se bezprostředně po investici nechal slyšet, že v následujících měsících přijde několik obřích oznámení. Kromě otevření vývojového centra v Česku tak sekci novinek na firemním webu zaplavily zprávy o nově najatých seniorních expertech (od CFO po šéfa inovací), přičemž se snad v každé z nich akcentoval dramatický růst.

Scobie pro server GTM také podotkl, že Faraday Grid bude v létě směřovat k dalšímu investičnímu kolu, kde by si rád došel pro stovky milionů dolarů. Letos měl na trh dodat stovky exchangerů a do tří let skončit na burze.

Poslední firemní novinka je z 26. června, kde Faraday Grid oznamuje změny ve vedení – konkrétně nahrazení Andrewa Scobieho novým, dočasným CEO Paulem Ezekielem. „Jsem potěšený, že se této role ujímám v takto vzrušující době,“ uvedl v tiskové zprávě Ezekiel.

Šest měsíců po velké investici od prominentního miliardáře se nicméně ukázalo, že startupu došly peníze. Žádné další investiční kolo se nekonalo a 14. srpna list Wall Street Journal informoval o tom, že se Faraday Grid nachází v insolvenčním řízení.

Po dovolání se na jediné telefonní číslo uvedené u dceřinky Faraday Grid Czech bylo Forbesu sděleno jen to, ať se obrátíme přímo na centrálu do Skotska. Odtud na náš dotaz stran aktuální situace žádná reakce nepřišla. Na dramatické změny v oblasti energetiky si tak zřejmě ještě budeme muset počkat.

Reklama
Reklama