České startupy mají za sebou rok plný zajímavých exitů. A taky jedno velké překvapení. „Zázrak z Brna“, jak se dlouho přezdívalo raketově rostoucímu českému vyhledávači letenek Kiwi.com, se z čela žebříčku Forbes Startup roku propadl až na chvost první desítky.

Prvenství si pro sebe urval Productboard, vycházející hvězda světového byznysu rozkročená mezi Prahou a Silicon Valley, na kterou investoři vsadili už skoro půl miliardy korun.

Letos počtvrté jsme se zeptali víc než stovky investorů, mentorů, zakladatelů a expertů z branže, který český startup má za sebou nejlepší rok a před sebou vzrušující budoucnost. A tady je výsledek. Desítka nejlepších českých startupů, které vyhlašujeme v rámci letního vydání Forbes Next.

TOP 10 Forbes Startup roku 2019

  1. Productboard – pomáhá produktovým manažerům řídit vývoj
  2. Supernova – jednodušší vývoj mobilních aplikací
  3. Rohlik.cz – online supermarket
  4. Rossum – faktury zkřížené s umělou inteligencí
  5. Daytrip – inovace cestování s průvodcem
  6. Beat Saber – česká VR hudební hra
  7. Brand Embassy – zákaznická péče s pěkným exitem
  8. Twisto – platební služba s kartou
  9. Prusa Research – 3D tiskárny
  10. Kiwi.com – vyhledávání letenek

Svět mladých a dravých českých firem je dost turbulentní, jenom polovina startupů z loňské top desítky se v žebříčku udržela i letos. O dynamice startupové scény nakonec svědčí i to, že po třech letech v čele žebříčku se jeho dosavadní král Kiwi.com propadl až na desáté místo, a to navzdory zajímavému exitu za několik miliard korun a prolomení 30miliardové hranice tržeb.

Kiwi.com našemu žebříčku dominovalo dlouho, mnozí v něm viděli nejlepší českou šanci na jednorožce, tedy firmu s valuací převyšující miliardu dolarů. Jenže nedávný vstup fondu General Atlantic nakonec společnost ohodnotil zhruba na třetinu této částky.

Vydání Forbesu H₂O. Jak nedostatek vody promění Česko

Bodové rozdíly v druhé půlce naší top 10 nicméně byly minimální. Naopak čelo žebříčku přesvědčivě opanovala loňská dvojka, Productboard, o kterém píšeme v červnovém Forbesu. Letos už nejnadějnější český startup tentokrát při nominaci posbíral dokonce dvakrát víc expertních hlasů než další v pořadí, Supernova Studio.

Našeho poolu odborníků jsme se taky zeptali na jejich tajný tip na český startup, který to letos ještě nedotáhne do desítky nejlepších, ale má skvěle našlápnuto a vyplatí se ho mít na radaru. Koho vybrali investoři a experti z branže jako projekt, který by v budoucnu mohl hodně překvapit, si společně s velkým startupovým příběhem můžete přečíst v letním vydání Forbesu NEXT, které vychází 20. června. V něm najdete i kompletní přehled letošního ročníku Startupu roku a desítky nejlepších.