O tom, že se život pohybuje v sinusoidách, ví internetový podnikatel Pavel Matoušek své. Mimo jiné spoluzakladatel Ukažse.cz, HyperSlevy.cz nebo Hyperzboží.cz internetovou scénu nejvíce zaujal asi tehdy, když před pěti lety nadvakrát prodal své „dítě“ – server AAAPoptávka, který budoval od roku 2006 a nakonec jej od něj koupilo vydavatelství MAFRA.

Čtěte také: Bez zkušeností a kapitálu až k miliardě. Příběh podnikatele samorosta z Karlína

Po investici se chvíli rozmýšlel, jak by peníze z prodeje rozmnožil. Nakonec se po chvilce koketování s rozvážkovými službami jídla rozhodl spustit peer-to-peer platformu Benefi, na které si lidé půjčovali peníze mezi sebou, jenže se po roce a půl fungování ukázalo, že z toho výdělečný byznys nebude.

Benefi už proto nové úvěry neposkytuje. Funguje jen proto, aby splnilo všechny závazky plynoucí z těch minulých.

„Ještě to potrvá až osm let. Až se splatí poslední půjčka, vítězoslavně to ukončíme,“ říká ironicky Matoušek v dalším díle Forbes Startup podcastu s tím, že v projektu „propálil“ zhruba 20 milionů korun (více o tomto fuck-upu si můžete též přečíst v květnovém vydání Forbesu).

Pavel Matoušek ale na nic nečekal a už loni na podzim rozjel nový projekt. Také jde o platformu, která sdružuje lidi a pobízí je k investicím. Tentokrát ale ne do půjček, nýbrž do nemovitostí. Ty jsou podle čtyřiatřicetiletého investora a podnikatele bezpečnějším aktivem se zajímavými výnosy.

Nová platforma se jmenuje Rentiero a vlastní byty. Podle Pavla Matouška jich má v současnosti pět, nejčastěji v širším centru Prahy, a průběžně přikupuje další. „Pokud byty neprodáme, stále nám plynou příjmy z nájmu,“ vypichuje jednu z výhod tohoto byznysu.

„Chtěli jsme poskytnout platformu, kde lidé budou investovat do nemovitostí, ale nemusí je kupovat celé a starat se o nájemníky. Nebo chtějí rozložit riziko tak, že chtějí mít peníze ve více bytech než vše sázet na jednu kartu,“ říká Matoušek.

Rentiero je určeno pro drobné investory. Investovat se dá už od tisíce korun, ale zajímavé výnosy přicházejí až při investování vyšších desítek až stovek tisíc korun. Průměrná investice se pohybuje od 50 tisíc do 200 tisíc korun.

„Vyděláváte jak na nájmu, tak na růstu nemovitostí,“ vysvětluje Matoušek, proč jsou výnosy v tak širokém rozpětí. Rentiero uvádí 6 až 21 procent. Platformu už nyní využívají stovky aktivních investorů, kteří si podíly mohou obchodovat mezi sebou.

Zaměření na Prahu není náhodné, Rentiero se tím tak trochu pojišťuje proti případnému poklesu realitního trhu. „Kdyby přišla někdy v budoucnu krize, byty v Praze budou zasaženy mnohem méně než v jiných městech. Poptávka po bydlení je tu velká.“

Matoušek se inspiruje v západních ekonomikách, kde je nájemní bydlení zakořeněno více než v tuzemsku. Trend se ale postupně dostává i do Česka. „To se už nyní ukazuje hlavně kvůli tomu, že ceny nemovitostí jsou vysoko,“ říká s vědomím, že byty se díky růstu cen z posledních let a zpřísnění hypoték staly pro mnohé lidi nedostupným zbožím.

Jestli se Rentiero zařadí k úspěchům Pavla Matouška podobně jako AAAPoptávka, nebo se naopak stane fuck-upem jako Benefi, to odhalí čas.

Detaily ohledně nového projektu Pavla Matouška, stejně tak jeho pohled na současný trh bydlení v Praze a jeho další vývoj – to vše se dozvíte ve startupovém podcastu.