Pro začátek podnikání je důležité propojení lidí z různých oborů, kteří by si navzájem mohli pomoci a poradit. Právě na propojení mladých startupů se zkušenými podnikateli a službami, které podporují podnikání, byla zaměřena dnešní první konference o podnikání Karlovarský byznys mixer.

Přihlásily na ni dvě stovky lidí z firem, ale i měst nebo agentur pro podnikatele, řekla dnes Radka Murasová, spoluzakladatelka inovačního centra Inion, které konferenci pořádá.

„Snažili jsme se, aby ten společný jmenovatel byl zájem o podnikání. Takže tu máme zkušené podnikatele, majitele velkých firem, máme tu začínající podnikatele, máme tu studenty, kteří se rozhodují o tom, jaká bude jejich cesta. Máme tu zástupce organizací, městských i soukromých. Takže je to mixer se vším všudy,“ řekla Murasová.

Setkání podnikavých lidí a jejich propojování je důležité i podle Kateřiny Maružánové, regionální projektové manažerky agentury CzechInvest.

„Taková akce je výborná právě na ten networking, propojování lidí. My tady třeba seženeme paní, která má IT dovednosti, a protože my třeba podporujeme podnikavé ženy v Karlovarském kraji, jsou to podnikatelky, jedna plete kabelky, jedna má kavárnu, tak je dáme dohromady, a ona jim může pomoci s tím, jak na marketing a podobně,“ řekla Maružáková.

Karlovarský kraj stojí na prahu významné změny. S postupným útlumem těžby a zpracování uhlí hledá nové směry, kterými by se hospodářství v kraji mohlo vydat. A právě podpora nových firem a inovací je jednou z priorit krajského programu Spravedlivé transformace, jenž má pomoci regionům, které byly dosud závislé na těžbě uhlí.

Podpora malých firem ale nebude spočívat jen na agenturách zřízených krajem, ale nabízí ji i soukromé subjekty, které v kraji už delší dobu působí.

Jedním z nich je například podnikatelský inkubátor Kanov, který má své prostory v Karlových Varech a nově i v Chebu. Zaměřuje se zejména na začínající firmy, které potřebují prostory pro start podnikání s odpovídajícím zázemím. Přitom mnohdy vzájemná spolupráce firem v inkubátoru pomáhá startupům v počátcích podnikání.

Podle náměstka primátorky Karlových Varů Tomáše Trtka není úkolem měst a obcí finančně podporovat konkrétní firmy, ale spíše vytvářet prostředí a komunitu, která by podnikání přála.

Karlovy Vary například daly peníze na kurzy podnikání Podniknito.cz, hledá také vhodné pozemky pro prostory, které by sloužily pro podporu malých firem.