Už jen necelé dva týdny zbývají do začátku nového roku, od kdy má začít platit zastropování cen energií. Vláda tím uklidnila občany, když je ochrání před mnohonásobným zvýšením faktur za energie. Zároveň ale začíná znervózňovat dodavatele energií, protože ti ještě neznají konkrétní mechanismus finančního vyrovnání od státu. 

„Jednání v této oblasti probíhají, kompenzační mechanismus však zatím vyjasněn není,“ uvádí pro Forbes mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. „Stát s námi komunikuje a ujišťuje nás, že do konce roku bude vše zcela jasné. Detailní podmínky však stále neznáme,“ přidává se k němu Petr Holubec z tiskového oddělení PRE.

Zastropování cen neznamená, že by dodavatelé nemohli prodávat energie za vyšší cenu, než je stanovený limit, ale že jim rozdíl v nákladech dorovná stát z rozpočtu. Zmínění dodavatelé sami o sobě nevyrábí plyn ani elektřinu, ale v dlouhodobějších kontraktech ji nakupují od dalších obchodníků nebo přímo výrobců energií.

Stát zastropoval ceny plynu pro konečné spotřebitele na dvou a půl tisících korunách bez DPH za megawatthodinu (MWh) a elektřiny na pěti tisících korunách bez DPH za MWh. Cena na burze u ročního kontraktu se přitom už několik měsíců drží výše, konkrétně v pátek byla u elektřiny na 7300 korunách a u plynu na 2900 korunách za MWh. A právě kompenzace od státu mají dodavatelům tyto rozdíly v nákladech i s přiměřeným ziskem nahradit.

„Do určité míry to pozdě je, protože dnes stále neznáme příjmovou stránku našeho byznysu. Víme, že prodávat budeme za pět tisíc korun za MWh, ale museli jsme nakoupit dráž a v tuto chvíli neznáme výši kompenzace,“ odpovídá Holoubek z PRE na dotaz, zda schválení kompenzací až v samotném závěru roku nepřinese dodavatelům problémy. Zároveň ale dodává, že prostor ještě je, protože první kompenzace bude firma uplatňovat počátkem února za měsíc leden příštího roku.

Vydání Forbesu American Dream!

Kompenzace za zastropování cen energií se týkají dodávek domácnostem i firmám. Teprve v minulém týdnu vláda uklidnila největší firmy, když i pro ně schválila zastropování. Velké firmy budou v příštím roce platit stejné ceny, jaké už vláda dříve nastavila pro ostatní odběratele. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do osmdesáti procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let, což má motivovat firmy k úsporám.

Na tiskové konferenci to ve středu uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který zároveň přislíbil, že návrh sytému kompenzací dodavatelům předloží jeho resort ke schválení vládě do konce roku a že se nyní dolaďují jeho poslední detaily. Hlavním oříškem je zajistit, aby nedocházelo ke zneužívání mechanismu ze strany energetických firem nebo aby soukromé subjekty nenakupovaly energie za zastropovanou cenu a nepřeprodávaly ji za vyšší tržní cenu do zahraničí.

Forbes se tiskového oddělení ministerstva průmyslu opakovaně doptával na poslední detaily z přípravy návrhu včetně toho, kdy přesně by měl být návrh předložen vládě, ale ministerstvo odpovědělo až po vydání článku. Nicméně konkrétní termín ani více podrobností resort neposkytl.

„Příprava kompenzačního nařízení probíhá, každý den se konají jednání k jeho správnému nastavení. Těch se pravidelně účastní jak členové mezirezortní pracovní skupiny zřízené k problematice zastropování pod Úřadem vlády, tak některých i zástupci energetického sektoru. Vláda by měla nařízení projednat začátkem roku 2023,“ napsalo redakci ministerstvo.

„Z pohledu dodavatelů je jasné, férové a včasné nastavení kompenzačního mechanismu zásadní. Nefunkční kompenzace obchodníkům s energiemi mohou destabilizovat celý energetický sektor,“ říká Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. 

„Mohlo by se stát, že zejména menší dodavatelé elektřiny by se dostali do problémů a mohli by ukončit své dodávky. Pro nás by to znamenalo převzít jejich klienty z našeho distribučního území v rámci režimu DPI, zajistit jim elektřinu tak, aby bez ní domácnosti nezůstaly,“ varuje Petr Holoubek z PRE s tím, že firma stále věří, že o mechanismu kompenzací bude přece jen jasno do konce roku.