Zatímco restrikce ze strany vlády přetrvávají, podpora podnikatelů zasažených protiepidemickými opatřeními se neustále proměňuje. Dotační programy nejednotně končí, prodlužují se nebo se mění jejich podmínky.
Přinášíme proto přehledný souhrn toho, o co si kdo, kde a jak může aktuálně zažádat.
Nájemné
Podnikatelé, kteří kvůli pandemickým opatřením museli uzavřít nebo omezit svůj provoz, mohou požádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim prostřednictvím programu COVID – Nájemné II přispěje 50 procent z celkové činže, a to maximálně 10 milionů korun.
Na rozdíl od prvního programu nebude příspěvek podmíněn třicetiprocentní slevou pronajímatele. Peníze by měl dostat každý, kdo zažádá a zároveň splní základní podmínky. Říct si o ně mohou například stravovací zařízení, hudební a taneční kluby, kina, kongresy, veletrhy, výstavy, sportoviště, bazény, wellness, zoologické zahrady či soukromá muzea a galerie.
Nárok nebudou mít herny a kasina. Podrobné informace ZDE.
Antivirus
Do konce letošního roku byl prodloužen program Antivirus, jehož prostřednictvím postižené firmy mohou zažádat o kompenzace nákladů spojených se zaměstnanci.
V režimu Plus, dříve s označením A (uzavření provozu, karanténa), dostanou nově podniky, na něž dopadla nařízení, plnou výši mezd s odvody až do 50 tisíc korun, a to zpětně od 1. října.
V režimu B (výpadek pracovní síly či surovin) jim nadále náleží 60 procent vyplacených náhrad včetně odvodů, maximálně ovšem 29 tisíc korun měsíčně na každého pracovníka. Podávat žádosti je možné ZDE.
COVID III
Záruční program COVID III, navazující na jarní, nepříliš úspěšné programy COVID I a II, se vztahuje na OSVČ a firmy do 500 zaměstnanců. Jedná se o portfoliové ručení na úvěry do 50 milionů korun, které lze využít k úhradě provozních výdajů, jako jsou například mzdy, nájemné či platby za energie.
Žádá se prostřednictvím jednotlivých bank, jak podrobně informuje na svých stránkách Českomoravská záruční a rozvojová banka.
OSVČ
1) Kompenzační bonus
O příspěvek 500 korun na den si stejně jako na jaře mohou živnostníci říct za období od 5. října do konce nouzového stavu, tedy prozatím do 21. listopadu. Oproti verzi z první poloviny roku se však poskytnutí kompenzačního bonusu vztahuje pouze na OSVČ a společníky malých eseróček, jejichž činnost byla bezprostředně zakázána či omezena vládními opatřeními – nikoliv na každého.
Na rozdíl od první vlny epidemie rovněž živnostníci nemohou bonus příliš kombinovat s dalšími příspěvky, jako například s podporou v nezaměstnanosti, ošetřovným pro OSVČ, dotacemi Covid nebo programem Antivirus na zaměstnance. Sloučit jej naopak lze třeba s rodičovským příspěvkem, důchodem, příjmy ze zaměstnání (převažující část musí pocházet z podnikání) či příspěvkem na bydlení.
Více informací ZDE, žádat pak lze pomocí webové aplikace ZDE.
2) Ošetřovné
Živnostníci, kteří z důvodu uzavření školských zařízení museli přerušit své podnikání, aby se postarali o děti mladší 10 let nebo osoby vyžadující péči jiné osoby, se mohou opět přihlásit o ošetřovné. Protentokrát jim náleží nižší částka, konkrétně 400 korun na den. Přesné podmínky žadatelé najdou ZDE.
Dohodáři
O kompenzační bonus poskytovaný finanční správou si mohou zažádat rovněž osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Nárok mají na denní příspěvek 350 korun za období od 12. března do 8. června. Na podání žádosti mají čas do konce listopadu. Učinit tak mohou ZDE.
Umělci
Pro podnikatele a živnostníky v oblasti kulturního a kreativního průmyslu je tu příspěvek z pokračujícího programu Covid – Kultura. Ten lze uplatnit na marně vynaložené výdaje a výdaje v rámci vykonávané kontinuální činnosti.
Umělecké profese, jako třeba hudebníci, herci nebo tanečníci, mohou dostat maximálně 60 tisíc korun, pořadatelé akcí až 10 milionů. Více informací ZDE.
Cestovní kanceláře, průvodci
Dočkali se konečně i zástupci cestovních kanceláří, agentur a průvodci. Od tohoto týdne si mohou říct o dotaci z programu COVID – Podpora cestovního ruchu. Vyčleněno je pro ně téměř půl miliardy (345 milionů pro CK, 55 milionů pro CA, 25 milionů pro průvodce).
Žádosti, které mohou zájemci podávat do 11. ledna, je možné vyplnit elektronicky ZDE, kde jsou uvedeny také podrobné informace.
Zájezdoví dopravci
Miliardu korun vyčlenilo ministerstvo průmyslu na podporu podnikatelů zajišťujících autobusovou dopravu na školní akce či zájezdy. Příspěvek z programu Covid – Bus, jehož výše se odvozuje od emisní třídy autobusu a jeho kapacity, má dopravcům pomoct přizpůsobit se situaci na trhu do doby druhého čtvrtletí 2021. Podrobnosti pro podání elektronické žádosti najdete ZDE.
Sportovci
Pokračuje také podpora podnikatelských subjektů z oblasti sportu. V rámci programu Covid – Sport II, do nějž stát uvolní až půl miliardy korun, se mohou o podporu přihlásit kluby z 10 nejdůležitějších profesionálních soutěží a firmy pořádající sportovní akce. Koho přesně se příspěvek týká a jaké musí splnit podmínky, uvádí Národní sportovní agentura ZDE.
Technologie
Pro podnikatele podílející se na projektech, které mají přímou souvislost s bojem proti šíření koronaviru, jsou připraveny dotace z programu Technologie COVID 19. Žadatelé mohou dosáhnout až na 20 milionů korun. Bližší informace k dispozici ZDE.