Firmy, které musely kvůli nedávným povodním přerušit práci, budou moct v listopadu začít žádat o příspěvky od státu na mzdy. Úřad práce jim z programu Povodeň 2024 nahradí polovinu vyplacených částek zaměstnancům či dohodářům za dobu, kdy nemohli kvůli záplavám pracovat. Vláda program na podporu zaplavených podniků s mzdovými příspěvky schválila začátkem října. Počítá s výdaji kolem miliardy korun.
O podpoře zaplavených míst jednala v úterý tripartita. Zaměstnavatelé po záplavách požadovali vedle kurzarbeitových příspěvků na mzdy třeba bezúročné půjčky na pořízení nových zařízení, odložení daní či daňově uznatelnou pomoc. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje se podařilo většinu požadavků vyjednat.
Zaplavené firmy, které musely přerušit práci, mají podle zákoníku práce platit zaměstnancům nejméně šedesát procent jejich průměrného výdělku. Pokud nemohou lidé pracovat kvůli výpadku energií, surovin či jiných dodávek, činí částka aspoň osmdesát procent mzdy. Zaměstnavatelé mohou získat od úřadu práce příspěvky na náhrady zaměstnancům či dohodářům za dobu od začátku povodně od 13. září. Podpora má směřovat do firem, jejichž sídlo či provozovna je v zasažené oblasti. Týká se to celé republiky kromě Prahy a tří krajů, a to Karlovarského, Plzeňského a Středočeského. Úřad žadatelům poskytne polovinu vyplacených náhrad včetně odvodů, nejvýš ale do 18 400 korun na pracovníka.
Stát příspěvky na výdělky vyplácel zaměstnavatelům už v minulých letech. Z kurarbeitového programu Antivirus poskytl přes 51 miliard korun v době covidové epidemie. Z programu Tornádo před třemi lety získaly asi 15 milionů korun podniky z jihu Moravy a Lounska. Obě podpory tehdejší vláda nastavila podle zákona o zaměstnanosti. Stejně teď postupoval i Fialův kabinet.
Česko má v zákoně o zaměstnanosti vedle možnosti zvláštních programů od léta 2021 i nová pravidla běžného kurzarbeitu, který by se měl využívat právě po přírodních pohromách, za epidemie či v krizích. V době výpadku by měli pracovníci dostávat za neodpracovanou dobu osmdesát procent výdělku. Stát by poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli být jeden den až čtyři dny v týdnu. Na spuštění se musí nejdřív dohodnout tripartita. Přesné podmínky pak stanoví vláda v nařízení. Musí je ale nechat posoudit Evropskou komisí, aby podpora nepředstavovala zvýhodňování určité skupiny. Fialova vláda po dohodě v tripartitě před časem připravila a nechala v unii schválit kurzarbeit pro případ, že by firmy nemohly fungovat kvůli drahým energiím.