Děti věštce z Omahy, patřící k největším americkým dárcům, možná rozdají až 130 miliard dolarů z majetku svého otce. Co byste měli vědět o jejich dosavadní filantropii?
Oblečený do ochranné vesty, cargo kalhot a s helmou na hlavě drží Howard Buffett, devětašedesátiletý syn miliardáře Warrena Buffetta, fotoaparát před obličejem. Po jeho pravici se pod plachtami, tvořícími provizorní přístřešek, choulí voják. Zem pokrývá nesouvislá vrstva sněhu.
Na neznámém místě v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny pořizoval Buffett fotografie pro knihu vydanou začátkem letoška prostřednictvím své nadace. Kniha nazvaná Odvaha národa obsahuje snímky, které vášnivý fotograf pořídil na Ukrajině během deseti cest do Ruskem napadené země. Jeho nadace zároveň poslala na Ukrajinu stovky milionů dolarů, především na zajištění potravin a zmírnění dopadů konfliktu.
Jen v loňském roce rozdělila skupinám působícím na Ukrajině zhruba čtvrt miliardy dolarů, letos plánuje věnovat dalších osm set milionů. „Reagujeme na Ruskem způsobenou humanitární krizi, ale máme představu také o roli, kterou budeme moci sehrát, až válka skončí a začne tvrdá práce na obnově,“ uvedl Howard Buffett ve výroční zprávě své nadace pro rok 2023.
Howard a jeho sourozenci Susie a Peter po léta rozdávají otcovy peníze ve velkém, ale zároveň v tichosti, takže si málokdo všímá jejich filantropického vlivu. V letech 2001 až 2023 získala trojice téměř 7,9 miliardy dolarů v akciích Berkshire Hathaway a prostřednictvím svých charitativních nadací věnovala nejméně 7,4 miliardy – více než 2,2 miliardy dolarů každý.
Součet celoživotních darů by sourozence v roce 2024 zařadil na seznam 25 nejštědřejších filantropů v USA, před Charlese Kocha a spoluzakladatele společnosti Home Depot Bernieho Marcuse. Tato čísla přitom nezahrnují 8,8 miliardy dolarů, které v letech 2001–2023 rozdělila na dobročinné účely Nadace Susan Thompson Buffett, pojmenovaná po Warrenově první manželce, zesnulé v roce 2004.
V následujících letech se na sourozence zaměří větší pozornost. Jejich třiadevadesátiletý otec loni prohlásil, že v rámci závěti jmenuje své děti budoucími distributory jednoho z největších světových majetků: akcií Berkshire Hathaway v hodnotě téměř 130 miliard dolarů.
Sourozenci dohlédnou na dobročinný fond, který bude po Warrenově smrti držet téměř veškerý jeho majetek. Proč si Buffett pro tento úkol vybral své tři potomky a nikoli Gatesovu nadaci, která má více než dva tisíce zaměstnanců a vybudovanou infrastrukturu, díky níž v loňském roce rozdělila osm miliard dolarů?
V roce 2006 ve veřejných dopisech, které zaslal Billu a Melindě Gatesovým a svým dětem, slíbil každé z jejich nadací část svých akcií Berkshire Hathaway, přičemž do Gatesovy nadace měl jít zásadní podíl, což Buffett přímo označil za „doživotní závazek“. Koncem června letošního roku však miliardář pro The Wall Street Journal konstatoval, že Gatesova nadace žádné peníze nedostane.
Jako důvod svého obratu uvedl, že jeho děti prokázaly schopnost rozdat obrovské množství peněz. „V roce 2006 nebyly na tuto úžasnou zodpovědnost plně připraveny, nyní již ano,“ vysvětlil Buffett v dopise akcionářům Berkshire Hathaway už loni v listopadu, kdy poprvé prozradil, že jeho děti budou správci charitativního fondu, do kterého poputuje více než 99 procent jeho majetku.
Náznaky distancu od nadace Gatesových se projevovaly už od května 2021, kdy Bill a Melinda oznámili svůj rozvod. Následující měsíc Buffett odstoupil z představenstva Gatesovy nadace, kde působil od roku 2006, a veřejně prohlásil: „Mé cíle jsou stoprocentně v souladu s cíli nadace a moje fyzická účast není k jejich dosažení nijak potřebná.“
V posledních letech se přestal účastnit také každoročních setkání hnutí Giving Pledge. Přestože zůstává otázkou, jak Buffettovy děti s finančními prostředky v charitativním fondu konkrétně naloží, v posledních dvou desetiletích se již samy vydaly na filantropickou cestu. A vykazují velmi vysoké procento každoročních grantů v poměru k majetku jejich nadací.
Ačkoli daňový úřad vyžaduje, aby soukromé nadace vyplácely ročně pět procent svých aktiv, míra výplat u nadací Buffettových dětí tuto hranici značně převyšuje a v posledních letech se pohybuje od 28 do 94 procent. Oproti tomu téměř tři čtvrtiny z 90 300 soukromých dobročinných nadací v USA rozdaly v roce 2022 méně než deset procent svých čistých aktiv.
Howard Buffett
Charitativní příspěvky Nadace Howarda G. Buffetta v letech 2001–2023: 2,7 miliardy dolarů
Dary nadaci od Warrena Buffetta, 2001–2023: 2,7 miliardy dolarů
Podpora Howardovy nadace směřuje na potravinovou a zemědělskou pomoc na Ukrajině a na řešení potravinové nestability v zemích typu Rwandy, Salvadoru nebo Guatemaly. Na Ukrajině, kam od roku 2022 směřuje většina jejích grantů, financuje nadace úsilí o odstranění pozemních min, aby mohli zemědělci zasít.
Sám Howard kromě mnoha cest na Ukrajinu v rámci své nadační činnosti strávil nějaký čas na ranči, který jeho nadace koupila v Arizoně nedaleko hranic s Mexikem, kde se snažil proniknout do problematiky převaděčství lidí přes hranice a zkoumal, jaké plodiny by zde mohly růst. Léta také pracoval v Kolumbii a Salvadoru, kde zjišťoval, proč tolik lidí v Latinské Americe nevidí jinou možnost než migrovat do USA.
Cestování po celém světě má dle jeho slov „obrovský vliv“ na jeho pohled na svět. „Vždycky jsem věřil, že je třeba být na místě, setkat se s lidmi, vidět prostředí a někdy také cítit hlínu mezi prsty a pachy kolem sebe, abyste začali chápat dané místo a jeho problémy,“ napsal ve výroční zprávě své nadace.
Očekává se, že Howard, který je od roku 1993 členem správní rady Berkshire Hathaway, bude po odstoupení svého otce zvolen nevýkonným předsedou společnosti. Jeho otec toto rozhodnutí oznámil už v roce 2011 v pořadu 60 Minutes. „Dokud budu moci dál farmařit, jsem v pohodě,“ komentoval tehdy otcova slova Howard.
Susie Buffett
Rozdělení peněz na dobročinné účely nadací Sherwood Foundation v letech 2001–2023: 2,5 miliardy dolarů
Dary nadaci od Warrena Buffetta, 2001–2023: 2,6 miliardy dolarů
Jedenasedmdesátiletá Susan A. Buffett je nejstarší ze sourozenců a vede nadaci Sherwood Foundation se sídlem v Omaze, podporující nejpotřebnější ve státě Nebraska, včetně státního školství. Třicet milionů dolarů získal od nadace Buffettův fond pro předškolní vzdělávání a granty poskytla také Nadaci Nebraské univerzity.
Další menší granty byly určeny různým skupinám od potravinových bank a nadací na ochranu přírody až po školské obvody a organizace zabývající se duševním zdravím. Susie Buffett se stala členkou představenstva společnosti Berkshire Hathaway v roce 2021 a jako předsedkyně své vlastní nadace dohlížela na dary ve výši stovek milionů dolarů pro organizaci Planned Parenthood a její pobočky.
Peter Buffett
Charitativní výplaty nadace NoVo v letech 2001–2022: 2,2 miliardy dolarů
Dary nadaci od Warrena Buffetta, 2001–2023: 2,6 miliardy dolarů
Šestašedesátiletý Peter Buffett, nejmladší ze tří Warrenových dětí, vystudoval Stanfordovu univerzitu a začal se věnovat hudbě. V roce 1990 se podílel na oscarovém filmu Tanec s vlky a jeho zájem o indiánskou kulturu a hudbu vyústil v divadelní představení, které mělo premiéru v roce 2004 u příležitosti otevření washingtonského Národního muzea amerických indiánů.
Peter a jeho žena Jennifer, kteří žijí nedaleko Kingstonu v Hudson Valley ve státě New York, dříve směřovali finanční prostředky ze své nadace NoVo především na posílení postavení žen a dívek a ukončení násilí na ženách. V květnu 2020, po pětadvacetiprocentním poklesu akcií Berkshire Hathaway v souvislosti s nástupem pandemie, Peter uvedl, že nadace mění svou strategii.
Nadace údajně propustila některé zaměstnance, ukončila víceleté granty a zároveň omezila financování programů pro ženy a dívky, jakkoli do oblasti nadále směřovaly její největší granty. Nyní se nadace zaměřuje na domorodé komunity, pěstování potravin, podporu dětí a projekty v Hudson Valley.