Jedna rodina, jedna historie, jeden obor. Dvě města, dvě firmy, dva přístupy. Steinhauserovi jsou už tři dekády největšími řezníky na jižní Moravě. A ačkoli si každá rodinná větev vede byznys po svém, mají společný zájem – nasytit lidi.
Tři Ladislavové, dva Jaromírové, Vít, Hana a Monika. Jedna rodina, dvě firmy ve stejném oboru, každá ale jiná, i když je spojuje příjmení a dělí jen pár kilometrů.
Přesněji deset, což je cesta z Kuřimi, kde sídlí firma na výrobu masných výrobků Steinex, do Tišnova, kde druhá větev rodiny provozuje firmu Steinhauser, která má kromě výroby masných produktů i jatka.
Původní Moravské řeznictví Steinhauser založené v roce 1991 Ladislavem nejstarším, které se o tři roky později rozdělilo podle představ dvou bratrů a synů zakladatele, dnes vedou nové generace následovníků. Ti své rodinné firmy řídí po své ose. Steinex míří za hranice, Steinhauser je lokální.
„Historie naší rodiny je doložena až k roku 1790, kdy měli předci v Novém Městě na Moravě řeznictví, vznik firem se ale traduje k roku 1931, když založil pradědeček v Deblíně výrobu, porážku a prodejnu.“
„Po válce mu byla firma zestátněna a do rukou rodiny se už nevrátila,“ vzpomíná Ladislav Steinhauser nejmladší a dívá se přitom na obraz svého dědečka, taktéž Ladislava, visící pyšně na stěně tišnovské fabriky, který na řeznickou historii navázal v roce 1991.
V ten rok jako bývalý ředitel největšího závodu pod Jihomoravským průmyslem masným, s tisícovkou zaměstnanců, spojil síly se svými dvěma syny a založili firmu Steinhauser – výroba uzenin a jatka.
„Dědeček byl už sice v důchodu, ale pronajali si jatka od města Tišnov a rozjeli porážku vepřového a hovězího a následně výrobu masných uzenin. Firmu Steinhauser řídil spolu se syny Jaromírem a Ladislavem mladším.“
„Po třech letech se bratři ale rozdělili, strejda zůstal v původní firmě a táta si založil svou novou vlastní,“ doplňuje vnuk zakladatele Jaromír mladší s tím, že každý chtěl být pánem své firmy.
„Byli prostě dva kluci na jednu pozici.“ Jeden z bratrů – Ladislav mladší, tak zůstává věrný historii a tradici ve firmě Steinhauser, a druhý – Jaromír, si progresivně razí vlastní novou cestu s výrobou uzenin v brněnském Králově Poli na Mojmírově náměstí pod názvem Jaromír Steinhauser, s. r. o., později Steinex.
A právě firma Steinex má před svou fabrikou velkou mosaznou sochu býka. Býka jako symbol řezníků a masného průmyslu, kterému se už třicet let věnují, a proto se na něj nebojí mávat červeným muletem a provokovat svou moderností tenhle byznys, co to jde.