skip to main content

Stephen King skončil s Facebookem. Proč byste to měli udělat i vy?

Stephen King, muž, díky kterému má mnoho lidí na planetě o pár nočních můr navíc, teď jednu způsobil i Marku Zuckerbergovi. Oznámil totiž na Twitteru, že definitivně smazal svůj profil na Facebooku. Reagoval tak na neschopnost Facebooku ochránit osobní data uživatelů.

„Končím s Facebookem,“ napsal ve svém vyjádření King. „Necítím se dobře kvůli záplavě lživých informací, které se týkají politických kampaní, a ani nevěřím, že se dokáže postarat o bezpečí dat uživatelů. Pokud budete chtít, sledujte mě dál na Twitteru.“

King není jediná slavná osobnost, která se rozhodla veřejně seknout s Facebookem. V rámci trendujícího hnutí #DeleteFacebook se ze sociální sítě navždy odhlásily celebrity jako zpěvačka Cher, hvězda Hvězdných válek Mark Hamill nebo komik Will Ferrell. Budoucnost ve Facebooku nevidí ani Elon Musk. 

Reklama

Na Facebook se valí lavina negativní pozornosti už delší dobu. 

Celou debatu kolem bezpečnosti Zuckerbergovy sociální sítě odstartovala v roce 2018 kauza kolem poradenské společnosti Cambridge Analytica. Britská firma se díky Facebooku dostala k informacím téměř o 90 milionech uživatelů. 

Minulý rok také vyšlo najevo, že hlasové zprávy poslané přes Messenger jsou odposlouchávány a zaznamenávány. Kontroverzním tématem je rozhodně i aplikace na rozeznávání obličejů, kterou společnost loni interně testovala na svých zaměstnancích. 

Jak si smazat Facebook krok za krokem

Reklama

Pokud jste se rozhodli následovat Stephena Kinga a definitivně si smazat svůj Facebook, tady je návod. Pozor, nepleťte si ale smazání a deaktivaci. Pokud si chcete nejdřív od Facebooku jenom na chvilku odpočinout, podrobný návod na deaktivaci najdete tady. Pokud to ale myslíte vážně a chcete se od sítě odstřihnout definitivně, udělejte tohle:

Klikněte na šipku v pravém rohu jakékoli facebookové stránky.

Klikněte na Nastavení a potom na záložku Vaše informace o Facebooku.

Klikněte na Deaktivace a odstranění.

Vyberte trvalé odstranění účtu a pak Pokračovat v odstranění účtu.

Klikněte na Odstranit účet, zadejte svoje heslo a klikněte na Pokračovat.

Ještě 30 dnů po zahájení procesu odstranění účtu si budete svoje rozhodnutí moct rozmyslet a Facebooku může celkově trvat až 90 dní, než váš účet smaže definitivně.

Pokud si nechcete Facebook mazat úplně, a přesto vám záleží na vašem soukromí, je tu ještě jedna možnost: zvažte odstranění facebookové aplikace z vašeho smartphonu. Telefon s sebou máte skoro pořád, a Facebook tak může pohodlně shromažďovat informace o vašem pohybu. Smazáním aplikace mu v tom zabráníte. Messenger si ovšem můžete nechat, ten podle všeho vaši lokaci nesleduje.

Reklama
Reklama