skip to main content
Breaking News

Stíhaný finanční ředitel Trump Organization se vzdal úřadům

Vysoký manažer firmy Trump Organization se dnes vzdal úřadům v souvislosti s trestním stíháním, které vůči němu a firmě bývalého prezidenta Donalda Trumpa zahájila newyorská prokuratura. Allen Weisselberg a zástupci Trump Organization pak ještě dnes předstoupí před soud. Napsal to list The New York Times s odkazem na nejmenované zdroje.

Weisselberg se podle NYT společně se svým právníkem dostavil dnes brzy ráno místního času (kolem poledne SELČ) do budovy, kde sídlí trestní soud a místní prokurátor Cyrus Vance. Ten již delší dobu vyšetřuje podnikání Trumpovy firmy.

Reklama

U Weisselberga se zabýval tím, zda manažer nekrátil daně při přijímání darů od Trumpa, mezi něž patřilo například zaplacení školného pro jedno z Weisselbergových dětí, poskytování bezplatného ubytování nebo půjčování luxusních vozidel.

O zahájení stíhání Weisselberga i celé Trump Organization informovala ve středu americká média s odkazem na své zdroje, oficiální dokumenty zřejmě budou odhaleny dnes. Média neočekávají, že by se stíhání v této fázi vyšetřování týkalo také samotného Trumpa.

Reklama

I pokud by exprezident přímo obviněn nebyl, je pro něj podle NYT situace nepříjemná, protože se zřejmě bude muset zabývat soudní bitvou v čase, kdy uvažuje o zahájení kampaně za opětovné zvolení do Bílého domu.

Prokuratura se nejdříve zabývala platbami pro údajné Trumpovy milenky z doby kampaně před prezidentskými volbami roku 2016, později ale výrazně zvětšila záběr svého vyšetřování. Zkoumala tak například, zda Trumpova firma nemanipulovala s cenami nemovitostí, aby získala půjčky nebo daňové úlevy.

Weisselberg je dlouholetým spolupracovníkem Trumpovy rodiny a více než dvě desetiletí řídí finanční záležitosti v exprezidentově společnosti. Podle pozorovatelů má výborný vhled do vnitřního fungování Trump Organization, a vyšetřovatelé se jej proto snažili v poslední době přimět různými způsoby ke spolupráci.

Pokud by Weisselberg přiznal vinu a rozhodl se s prokuraturou spolupracovat, mohl by podle NYT Trumpovi způsobit značné škody. Trump Organization v dnešním prohlášení nazvala stíhání Weisselberga „politikou, nikoliv spravedlností“. Dodala přitom, že je manažer pouhým pěšákem ve hře prokuratury, jejímž hlavním cílem je dostat bývalého prezidenta.

Reklama
Reklama