Když se řekne Duracell, někdo si vzpomene na walkman, jiný na retro reklamu s bubnujícím zajícem. Vzpomínek je dost, protože dvojka na trhu s alkalickými bateriemi letos slaví sto let existence. A za století se toho dá hodně stihnout.

Značka má třeba jedno zajímavé prvenství ve vesmíru a pomohla i Spojencům ve druhé světové válce. Vydejte se s námi na energickou procházku historií, během které se psaly dějiny baterky Duracell.

1924

Klíčový moment v podnikání Američana Philipa Malloryho nastal před sto lety. Tehdy svou továrnu na výrobu elektrosoučástek přestěhoval do Indianapolisu, především však začal spolupracovat s vynálezcem Samuelem Rubenem, budoucím expertem na baterie. Tak se začal psát příběh firmy, která mnohem později dostala jméno Duracell.

1942   

Američtí vojáci si během druhé světové války stěžovali na slabou výdrž baterií ve svých vysílačkách nebo detektorech kovů. Odpovědí byla takzvaná Malloryho tropická baterka, neboť měla snést i extrémní podmínky v Tichomoří. Rtuťovou baterii, která byla trvanlivější, vyvinul už zmíněný Samuel Ruben, který se během války vzdal patentů ve prospěch vlády.

1963

Společnost Kodak plánovala představit svůj nový jednoduchý fotoaparát pro masy zvaný Instamatic. Potýkala se však s problémem, jak zajistit energii pro zabudovaný blesk. Na pomoc přišli Mallory s Rubenem – s novými alkalickými AAA bateriemi. Na jejich obalu byl stále nápis Mallory, až o rok později dali do prodeje sérii baterek Duracell.

Foto: Wikimedia Commons

1969

Byl to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. A také skvělá reklama pro baterky Duracell. Když se 20. července 1969 Neil Armstrong procházel po Měsíci, baterku v jeho výbavě, jakož i jiná drobná zařízení, poháněly baterie Duracell. Právě tento výrobce byl oficiálním dodavatelem baterek pro první měsíční misi.

Foto NASA

1973

Zrodil se zajíc Duracell. Reklama, kde hračkářský zajíc bubnuje déle než jiní, neboť ho pohání baterka Duracell, měla takový úspěch, že zajíce později využil i konkurent Energizer. V roce 1975 zemřel Mallory, o tři roky později dochází k prodeji jeho firmy společnosti Dart Industries. Tu později kupuje konglomerát Kraft, který přejmenovává divizi Mallory na Duracell Inc.

1988

Společnost Duracell Inc. získávají investoři Kohlberg Kravis Roberts. Ve stejném roce umírá Ruben, který během svého života získal více než tři sta patentů. V roce 1996 získává Duracell za sedm miliard společnost Gillette. Zlatá éra baterek vrcholí před rokem 2000, kdy Američané ve strachu před Y2K vykupují baterie do zásoby.

2016

Duracell přechází pod investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Přestože měla společnost v době převzetí problémy, Buffett v roce 2023 řekl, že „akvizice Duracellu ho těší stále tak moc jako v momentě, kdy ji uskutečnil“. V souboji o prvenství mezi alkalickými bateriemi však Duracell ztrácí na tržní jedničku Energizer.