Chovat se ekologicky a výrazně omezit užívání plastů. Trend posledních let, který se snaží následovat mnoho světových firem. Svůj byznys na něm staví i český startup Refork, jehož zakladatelé po bezmála dvouletém ladění vytvořili unikátní materiál, který se rozloží i na domácím kompostu.
Ze speciální ekologické směsi tvořené dřevními pilinami, k nimž se přidává pojivo vyprodukované mikroorganismy, vyrábí Refork příbory a další podobné produkty. Startup tím chce výrazně přispět k nahrazení dvou miliard jednorázových plastů, které na trh měsíčně chrlí především řetězce s rychlým občerstvením.
K naplnění tohoto ambiciózního plánu se zakladatelé rozhodli využít rostoucí popularity kryptoměn. Pro svůj rozjezd vytvořili vlastní token EFK, obchodovatelný na burze. Skrze něj se jim zejména na vývoj a výzkum materiálu podařilo od investorů vybrat přibližně sto milionů korun.
„Výrobky Refork po sobě nezanechávají mikroplasty ani žádné chemické nebo toxické stopy,“ přibližuje zakladatel firmy Josef Homola (na hlavním snímku uprostřed).
„Všechny vstupní suroviny jsou rozložitelné v různých prostředích včetně domácího kompostu, půdy nebo mořské vody, a to v rámci měsíců,“ dodává muž, jehož k myšlence nahradit plasty přírodní alternativou přiměla osobní zkušenost – po rodičích převzal firmu zabývající se výrobou plastových dílů.
Dosud Refork vyrobil přes jeden milion kusů příborů, v následujících měsících by však produkci rád navýšil až na dvacet milionů kusů měsíčně. Cíl startupu z pražských Holešovic je prostý: stát se minimálně evropskou jedničkou.