Legendární automobilce Bentley hrozil ještě před pár desítkami let zánik, ale přežila – a celý letošní rok slaví 100 let od svého založení. A když už oslavy, tak s velkou parádou.

Značku před dvěma dekádami zachránil Volkswagen, který ji v roce 1998 odkoupil od investičního fondu Vickers Group. Němci vlili britské automobilce novou krev do žil a v rekordně krátké době z ní udělali symbol originálního luxusu.

Bentley přitom dlouhá léta patřilo Rolls-Roycu, s jehož současným majitelem, koncernem BMW, musel Volkswagen řešit celou řadu právních náležitostí. Souběžně už ale připravoval nový model 2003 Continental GT, který odstartoval zcela novou éru automobilky.

Éra nejstarší: rok 1919 a spoluzakladatel Walter Owen Bentley za volantem prototypu EXP1

U příležitosti letošního výročí připravila značka pro své oddané fanoušky celou řadu lákavých dárků. Potřebujete nové golfové hole? Připravte si 16 tisíc dolarů a můžete svou sadu vyměnit za nové od Bentley. Jsou vyrobené z karbonu, titanu a hliníku a automobilka vám k nim dodá i na zakázku šité příslušenství.

S nákupem každopádně dlouho neotálejte – do výroby šlo jen 100 setů. A zájem fanoušků kultovní značky není radno podceňovat: když dalo Bentley do prodeje parádní sluneční brýle Centenary Aviator, limitovaná edice se okamžitě vyprodala.

Vedle golfových holí najdete v pomyslném „výročním koši“ také stylová polo trička, výroční psací pero od německého výrobce Faber-Castell nebo pamětní, jako šperk vyvedenou kovovou svorku na ubrousky.

Hlavním chodem oslav se ale samozřejmě stala auta.

Změn doznala celá modelová řada, počínaje třetí generací kupé Continental GT přes model Convertible V8 (následovat budou i jeho dvanáctiválcové verze) až po zbrusu nový 2020 Flying Spur Sedan. A v přípravě je také inovovaný model SUV Bentayga, který bude hlavně v Evropě nabízen s hybridním pohonem.

Éra nejnovější: elektrický prototyp Bentley EXP 100 GT, který firma plánuje na rok 2035

Vlajkovou lodí automobilky zůstává luxusní model Mulsanne. Ten se prodává už přes 10 let a změn dozná varianta W. O. Edition by Mulliner. Ta vzdává poctu spoluzakladateli firmy Walteru Owenovi Bentleymu a do výroby půjde symbolicky jen 100 kusů.

Hmatatelným odkazem na minulost automobilky je kus původní klikové hřídele, který bude vidět obdélníkovým průhledem v desce koktejlového baru na zadních sedadlech. Ať už se vám takový detail líbí nebo ne, něco podobného si může dovolit málokterá automobilka na světě.

Pro značku, která se prvních 75 let své existence víceméně potácela, bylo poslední čtvrtstoletí veleúspěšné. Už teď se nemůžeme dočkat, jaké parády připraví Bentley k výročí dalšímu.