Apple vyrazil do boje proti internetovým predátorům, jaké jsme mohli v až příliš surové realitě vidět například ve filmu V síti režiséra Víta Klusáka. Chvályhodný čin, který ovšem znejistěl veřejnost, která se nyní zase o trochu víc obává o své soukromí.

Technologický gigant z kalifornského Cupertina hodlá na americké iPhony nainstalovat software, který bude vyhledávat snímky potenciálně zneužívaných dětí. S informací přišly v průběhu týdne The Financial Times s odkazem na zdroje blízké vyjednávání, sám Apple ji následně poté potvrdil na svém blogu. 

Záměr vzbudil obavy Američanů z řad odborné i laické veřejnosti z porušování ochrany soukromí. Někteří varují, že zamýšlený krok otevře dveře ke sledování milionů osobních zařízení, a zmiňují román 1984 od George Orwella.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Apple na začátku týdne detailně představil svůj nový software zvaný neuralMatch americkým akademikům a na blogu uvedl, že novinka se do amerických iPhonů začne dostávat skrz nový operační systém iOS 15, který se v mobilech s nakousnutým jablkem začne objevovat během září.

Prozatím půjde jen o Spojené státy, časem ale může být rozšířen i do dalších částí světa. Koneckonců, podobné snahy můžeme už dnes sledovat i v Evropě.

Apple na svém blogu ve čtvrtek uvedl, že neuralMatch je novou součástí komplexnějšího systému pro ochranu dětí, který se v čase bude dál rozvíjet a rozšiřovat. 

Zjednodušeně řečeno, pokud software narazí na snímek znázorňující dětské zneužívání, automaticky upozorní pracovníky a ti pak budou kontaktovat policejní orgány pro ověření snímků.

„Tato inovativní technologie nám umožňuje předat rychlou a hodnotnou informaci Národnímu centru pro pohřešované a zneužívané děti a dalším orgánům zabývajícím se šířením materiálu s tematikou zneužívání dětí,“ uvedl Apple.

„Jde o game changer,“ neskrývá nadšení prezident a šéf amerického Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti John Clark.

Podle Applu je pravděpodobnost, že se neuralMatch splete, jen jedna ku bilionu. Jak tedy software bude přesně fungovat a jak moc se obávat narušení soukromí?

Nový software má několik funkcí. Jedna bude pomocí strojového učení běžícího na samotných zařízení Applu sledovat, zda posílané snímky v konverzaci s dětmi nemají explicitně sexuální charakter. V tomto případě analýza snímků bude probíhat na samotných zařízeních Applu, a právě proto firma ujišťuje, že se k nim nedostane.

Důvěra je to jediné, co máte.

Pokud nezletilá osoba dostane podobnou zprávu, obrázek se automaticky rozostří a dítě dostane varování o potenciálně citlivém obsahu  s možností zablokovat kontakt. Pokud se dítě rozhodne si obrázek i přesto prohlédnout, dostane zprávu, že jeho rodiče budou na tento fakt upozorněni, a následně se tak i stane. 

Stejná ochrana bude fungovat i v případě, že samotné dítě bude posílat erotické snímky druhé osobě. Děti budou ještě před odesláním materiálu varovány a samotní rodiče si mohou nastavit, zda o takovém jednání chtějí být informováni. 

Kontroverznější je ale druhá funkce, která sleduje, jestli mezi uživatelskými fotkami není materiál zachycující zneužívání dětí. NeuralMatch bude za tímto účelem skenovat snímky umístěné ve fotoknihovně iCloud. I v tomto případě půjde o vyhledávání snímků na samotných zařízeních.

iPhony a iPady tak budou samy porovnávat snímky ve své fotoknihovně s databází snímků poskytnutých organizacemi věnujícími se ochraně dětí.

Unsplash

A pokud shoda bude dostatečně vysoká, Apple si je bude moci manuálně prohlédnout. V případě, že se závadný materiál potvrdí, účet uživatele bude zablokovaný a informace s daty předány dalším orgánům.

I když Apple opakovaně zdůrazňuje, že obě funkce poběží s maximálním ohledem na soukromí, vzbudil tím velké obavy i mezi experty. Z řad veřejnosti se pak objevují slova o příchodu orwellovské doby.

Kryptograf Matthew Green z Johns Hopkins vidí velké nebezpečí v tom, že kdokoli kontroluje velké množství obrázků, může vyhledávat i jiné druhy snímků, než proklamuje, a v podstatě nikdo se o tom nemusí dozvědět.

„Takže jim raději důvěřujete, protože důvěra je to jediné, co máte,“ citoval Greena britský deník Independent.

Třetí součástí nového systému je pak rozšíření informační báze virtuální asistentky Siri a vyhledávače Search, která má poskytnout rady jak dětem, tak rodičům. Ti se tak mohou konkrétně vyptávat na to, co v případě setkání s internetovým predátorem dělat.

Evropských uživatelů se novinka dotýkat prozatím nebude, i na starém kontinentu ale jsou tlaky k podobnému skenování snímků. Evropský parlament v červenci přijal nařízení, které dovoluje internetovým společnostem sledovat soukromé zprávy za účelem vyhledávání materiálů obsahujících zneužívání dětí.

Evropská komise tím napravila chybu v kodexu o elektronické komunikaci z loňského prosince, kdy nechtěně zakázala internetovým společnostem dobrovolně vyhledávat takový obsah. 

info Foto: Profimedia.cz

Podle Evropské komise byly v loňském roce hlášeny téměř čtyři miliony obrázků a videí obsahujících zneužívání dětí. „Během pár měsíců došlo k poklesu takových hlášení o 53 procent,“ uvedla k tomu evropská komisařka Ylva Johansson.

Velké firmy jako Facebook, Apple nebo Google nepotvrdily, že by něco podobného prováděly i vzhledem ke specifiku trhu, kde platí GDPR.