Když hackeři nedávno napadli systémy a datová úložiště Řízení silnic a dálnic, musela se tahle důležitá česká instituce na poměrně dlouhou chvíli vracet z 21. století téměř až k tužce a papíru. Ochromení, která dokážou moderní kyberútoky způsobit, zkrátka prakticky neznají hranic.
Teď ale přichází česká novinka, která by podobným situacím měla umět zabránit. „Vyvinuli jsme unikátní řešení využívající grafický procesor k dešifrování celého klíče vyděračského softwaru a obnovení všech zašifrovaných dat oběti takového útoku. Na serverech s operačním systémem Windows umíme obnovit dokonce sto procent dat,“ říká Vladimír Vencálek.
Ten je jednatelem společnosti Invictus Development a také spoluzakladatelem Callisto Security. Právě tato nová firma věří, že její řešení znamená průlom v boji s takzvaným ransomware, tedy vyděračským softwarem.
Zásadním rozdílem proti stávajícím řešením, která jsou na trhu už dostupná, má být fakt, že nová technologie dokáže účinně bojovat i proti nejpokročilejším útokům páté generace. „Po posledních bojích víme, že jsme schopni porazit i ten nejmodernější ransomware na světě,“ uvedl Vencálek.
Další výhodou je, že kromě dlouhodobých preventivních řešení Callisto Security nabízí i pronájem speciálního IT týmu, který zasáhne přímo v okamžiku útoku.
„Počet hackerských útoků jak na soukromé uživatele, tak na firmy či veřejné instituce každým rokem exponenciálně narůstá a někteří operátoři hovoří i o stovkách útoků denně na firmy napojené v jejich síti. Data jsou dnes extrémně cenná a válka, ať už hospodářská, nebo jakákoli jiná, se může v budoucnu odehrávat právě v kyberprostoru,“ připomíná Vencálek.
S projektem podle informací Forbesu spolupracuje rovněž Petr Otava, majitel skupiny MTX Group a člen žebříčku nejbohatších Čechů.
MTX Group ostatně již letos v dubnu společně s Vencálkovou skupinou Invictus Development ohlásila, že zainvestuje více než miliardu korun do budování moderních datových center. Jejich výpočetní výkon pak hraje roli v novém řešení vyvinutém Callisto Security. Díky němu je totiž boj s útoky daleko rychlejší.
Nová společnost Callisto Security spadá pod firmu Callisto Enterprise, která primárně podporuje vývoj blockchainových aplikací a blockchainové sítě Callisto Network. Čím dál víc se ale zaměřuje na kyberbezpečnost, proto přišel nový směr.
„Vlastně jsme tu od toho, aby už nikdo nemusel o zaplacení výkupného ani uvažovat a mohl se efektivně bránit. Prostor na spolupráci vidíme jak směrem k soukromému sektoru, tak i k veřejným institucím, které jsou, hlavně v současné situaci, terčem častěji než kdy dříve,“ dodává Vencálek.
To se kromě útoku na ŘSD nedávno projevilo třeba i hackerskou akcí zaměřenou na Fakultní nemocnici Brno. „Když vezmu, že průměrně se škody za takový útok pohybují okolo padesáti milionů korun, můžeme podat významnou pomocnou ruku jak při akutním řešení a nápravě, tak při dlouhodobé ochraně,“ dodal Vencálek.
O tom, o jak aktuální téma se jedná, svědčí například čerstvá data kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. Podle nich na začátku roku čelila v průměru jedna česká organizace 1100 kyberútokům za týden, po startu války na Ukrajině ale došlo k dramatickému skoku až k rekordní hranici 1800 útoků.
„Nejčastěji napadané české organizace byly z výrobního sektoru, týdně čelily více než dvěma tisícům útoků. Alarmující je také počet útoků na české vládní a vojenské organizace. V první polovině roku detekovala jedna vládní nebo vojenská organizace v průměru 1712 útoků týdně,“ uvedl za společnost její country manažer pro Česko a Slovensko Miloslav Lujka.