Když na ni během pandemie ukázal prezident země, zavalily ji výhrůžné dopisy. Irena Storová, která hlídá, jaké léky a vakcíny se dostanou na český trh, se ale nelekla a ohromný tlak ustála. „Jen vysvětluji, jaká jsou pravidla. Neovlivním, jestli se někomu líbí, nebo ne,“ říká šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Na začátku tohohle rozhovoru byla plena, tříměsíční kojenec autorky těchto řádků a nutnost dítě přebalit. Irenu Storovou to ovšem ani v nejmenším nepobouřilo. Sama se nedávno stala potřetí matkou a právě i o tom, jak se jí daří zvládnout mateřství s náročnou manažerskou pozicí, otevřeně mluví.

„Je to důležité, příklady táhnou a já si sama vždycky říkala, když to dokázala jiná dáma, proč bych to nezvládla já,“ říká žena, jež zvládá nejen řídit Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale která během pandemie covidu také úspěšně ustála silný tlak z nejvyšších politických pater Česka.

Jedno se musí Ireně Storové nechat, je optimistka skrz naskrz. I na dobu, kdy jí chodily výhrůžné e-maily a dopisy, protože nechtěla pustit do Česka neschválenou ruskou vakcínu Sputnik, vzpomíná pozitivně. „Většina lidí dneska už ví, že je tady SÚKL a k čemu je. To bylo moje přání, když jsem tu začínala,“ říká Storová.

Už pátým rokem stojí v čele instituce, která mimo jiné hlídá, jaké léky, vakcíny a zdravotnické prostředky se dostanou na český trh. Ačkoli během pandemie SÚKL raketově přibývalo práce a všechno, co se týkalo covidu, se muselo vyřešit doslova okamžitě, ani teď tady v budově na pražských Vinohradech není klid.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium