Stejného dne, jako proběhl slavnostní event Forbes Women’s Gala v Mariánských Lázních, se funkce krajské státní zástupkyně v Ústí nad Labem ujala žena. Zvýšila tak dosavadní poměr na vedoucích pozicích krajských státních zastupitelství na dvě ženy ku šesti mužům.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová tak byla během večerní diskuze se zástupkyní šéfredaktora Forbesu Irenou Cápovou plná dojmů. Zatímco na postech okresních státních zástupců jsou počty mužů a žen vyrovnané, na těch vyšších, jako jsou právě krajští státní zástupci, nezaujímají ženy ani pětinu.

Nerovnost ale Bradáčová vysvětluje jednoduše: ženy podle ní do vrcholných pozic státního zastupitelství často nechtějí. „Ostatně i ministr spravedlnosti před jmenováním nové krajské státní zástupkyně položil jako první otázku, zda tu funkci chce. A ona se vůbec nezarazila a rozhodně odvětila: Pane ministře, já ji chci. Ten rozhovor pak nabral úplně jinou dynamiku,“ uvedla Bradáčová.

„Je ale pravda, že jmenování této ženy do funkce provázelo několik infarktových situací mužů, kteří si na tu pozici mysleli,“ dodala s úsměvem. Obecně lze podle Bradáčové říct, že je mezi ženami menší zájem o vyšší stupně státního zastupitelství zabývající se nejzávažnější kriminalitou a hospodářskými nebo korupčními trestnými činy.

„Ženy nemají zdaleka tak velký zájem jít se v těchto věcech bít před soud. A takhle vlastně vzniká ta disproporce, protože právě z těchto specialistů se většinou stávají šéfové na nejvyšších místech,“ vysvětlila Bradáčová.

Česká republika pak podle ní není v tomhle ohledu výjimkou – podobně to prý funguje napříč Evropou.

Sama Bradáčová ve funkci vrchní státní zástupkyně působí jedenáctým rokem. Nedávno také začala vyučovat na pražské Právnické fakultě a pracuje i na odborné knize. „Všechno se to vměstnalo do jednoho časového úseku, takže práce je opravdu hodně. Dokonce kvůli tomu zanedbávám zahrádku, ale platí, že zločin má přednost,“ zdůraznila Bradáčová.

Pro podporu žen v justici, se také před dvanácti lety společně s kolegyněmi rozhodla založit každoroční setkání právniček, které dnes hraje významnou společenskou roli a pravidelně se na ní projednávají odborná témata a promlouvají významní hosté.

„To byla taková úsměvná historka, když se mě před pěti lety jeden z mých náměstků zeptal: A co vy tam jako pořád řešíte, když jste tam samý ženský? Tak jsem mu řekla, že štrikovat už umíme, takže se tam učíme řídit svět,“ podělila se s účastnicemi a účastníky akce.

Podle vrchní státní zástupkyně platí, že ženy v justici jsou si navzájem podporou i vzorem. „Zároveň ale musí být pořád nejlepší,“ zdůraznila Bradáčová. „Každá žena, která stojí v čele jakékoli instituce, musí být hrdá na to, že tam je, protože se musela prokázat svými schopnostmi a vlastnostmi, že zkrátka je nejlepší.“