skip to main content
Český byznys

Střílí laserem na lososy a tím je chrání. Moravská firma pomáhá norským chovatelům

Je příhodné, že Rosice u Brna mají ve znaku rybu: tamější firma Startech se totiž podílí na výrobě unikátního systému střílejícího laserové paprsky na těla živých lososů. Tímto způsobem jsou likvidovány mořské vši, jejichž nynější přemnožení je v chovu lososů velkou výzvou a stojí za jejich hromadným úhynem či znehodnocením masa. Jen v Norsku způsobují vši ztrátu 500 milionů eur ročně.

S originální zbraní proti drobným parazitům přinášejícím velký malér přišli lidé z norské společnosti Stingray. Ti pro její sestrojení využili objevu kolegy Esbena Becka, za který k němu přilétla nominace na Evropského vynálezce roku. Vynálezce vyzkoumal, že pulzující laserové paprsky zabíjejí vši na lososech, aniž by je jakkoli zranily.

Umělá inteligence z dílny Stingraye přidává k hubení škůdců další bonusy: detekuje počet vší na jednotlivých rybách a monitoruje i růst lososů, aby měli chovatelé přehled. Jejich produkt je kromě Norska využíván kupříkladu i ve Velké Británii nebo na Faerských ostrovech.

Reklama
Díly musejí odolat agresivnímu prostředí mořské vody

Zařízení je ponořené pod hladinou na jednom místě: využívá toho, že se losos musí neustálým pohybem okysličovat, takže ho laser může ošetřovat z různých úhlů a stran. Celý proces připomíná jakousi rybí diskotéku: lososi „tančí“ ve vodě, kterou protínají zelené paprsky, a pobyt na speciální „dance party“ rybám jednoznačně prospívá.

Jak se na využití převratné metody podílí firma z Rosic zabývající se CNC obráběním čili obráběním s přesností až na několik tisícin milimetru? „Pro norské partnery vyrábíme téměř všechny mechanické součástky, které si smontují a dovnitř dají lasery a elektroniku,“ popisuje Jan Šildberger, spolumajitel a jednatel Startechu.

Moravská firma dokázala rychle realizovat neobvyklou zakázku, k níž se patrně dostala i díky tomu, že jeden z manažerů Stingraye má za manželku Češku. „Norové nás oslovili v polovině roku 2018. Z technologického hlediska jsme doladili jejich výkresovou dokumentaci, na prototypech se vychytaly detaily a už na počátku roku 2019 jsme rozjeli sériovou výrobu,“ líčí Šildberger.

Reklama
Rybí diskotéka

Vysoká přesnost výroby je pro Startech standardem, specifikum vyráběných komponentů pro Skandinávce spočívalo v jiném: díly musely odolat agresivnímu prostředí mořské vody, přičemž požadovaná životnost „laserového děla“ je minimálně čtyři roky.

Součástky z Moravy musí ve vodě chránit elektroniku v hodnotě několika desítek tisíc eur, takže značná pozornost byla věnována těsnění. Hliníkové díly jsou pak povrchově ošetřeny takzvaným tvrdým eloxem, protekcí proti vodě.

„Jiné díly jsou vyrobeny z plastu a ty nám daly docela zabrat, protože byly docela velké a my neměli s jejich zpracováním mnoho zkušeností, takže se zpočátku kroutily. I to jsme ale vyřešili,“ vzpomíná Šildberger.

Předplatné Forbesu

Z Rosic jsou do Norska posílány vždy sady pro kompletaci 10 přístrojů – původní třítýdenní intervaly se nyní vinou pandemie prodloužily zhruba na sedm týdnů.

Celkově se ale firmě Startech i v těžkých časech daří slušně: letošní tržby sice nebudou 250 milionů korun jako loni, podle hrubého odhadu by však měly také tentokrát překročit dvousetmilionovou hranici.

Reklama
Reklama