Jižní Afrika je oblíbeným cílem všech, kteří chtějí vidět a zažít pravé safari. Ti, kteří tam směřují poprvé, můžou mít z plánování cesty trochu zamotanou hlavu, a právě pro ně jsme připravili dokonalý itinerář – díky němu si z návštěvy téhle země odnesete nezapomenutelné zážitky.

Leťte do Johannesburgu

Johannesburg je největším jihoafrickým městem a současně perfektním rozcestím pro výlety za safari.

Uděláte dobře, když se svěříte do péče národní aerolince South African Airways, která přednedávnem kompletně obnovila flotilu a disponuje zbrusu novými airbusy A330—300. Současně je tou nejlepší volbou, co se týče nabídky tamních destinací a komfortu.

Čtěte také: Jaká je nejlepší business class na světě? Více kyslíku, jídlo, kdy chcete, a svíčka

O tom se dá mluvit dokonce i v ekonomické třídě, která pasažérům poskytuje až překvapivé množství prostoru. Každá sedačka je navíc vybavená desetipalcovým displejem a USB portem pro dobíjení mobilu nebo tabletu. V byznys třídě vás čekají polohovatelná sedadla, která se vmžiku promění v pohodlná lůžka, a neuvěřitelně bohatá nabídka jihoafrických vín.

Hotel Fairlawns

Joburg, jak se městu zkráceně přezdívá, byste rozhodně neměli pojmout jen jako kratičkou zastávku, zaslouží si víc vaší pozornosti. Zkuste tu strávit alespoň jednu noc, přinejmenším proto, abyste si odpočinuli po dlouhém letu.

Azyl najdete například v úžasném Fairlawns Boutique Hotel & Spa, pouhou půlhodinku jízdy od letiště. Ocitnete se tam rázem v úplně jiném světě, ve světě rozlehlých, sytě zelených trávníků a lázní pojatých v asijském stylu. Dokonale vyšňořený hotel na vás bezpochyby udělá dojem.

Kam za zvířaty

Po krátkém odpočinku v Joburgu, který skutečně doporučujeme, můžete konečně vyrazit na safari. Jižní Afrika je plná míst, na kterých si ho můžete vychutnat.

Asi nejznámější – a současně i nejlepší – volba, co se zvířecí top pětky (lev, leopard, černý nebo bílý nosorožec, slon africký a pabuvol africký) týče, je Krugerův národní park. Vaším cílem bude letiště Skukuza, které je vzdálené jen hodinu letu od Joburgu. A které samo o sobě stojí za návštěvu.

Soukromá rezervace Sabi Sabi má vlastní přistávací plochu, ale můžete sem samozřejmě i dojet z letiště Skukuza. Sabi Sabi je luxusní a současně ideální destinací pro ty, kteří se chystají na safari poprvé.

Rezervace se rozkládá na neoploceném území na hranicích Krugerova parku a tvoří část takzvaného Většího Krugerova parku, díky čemuž je v ní k vidění celá řada zvířat, včetně už zmiňované top pětky.

Nespornou výhodou téhle privátní rezervace je, že se tu nemusíte tlačit se spoustou lidí, kteří se jinak vypravují za zvířaty z centra Krugerova parku.

Sloni v rezervaci Sabi Sabi 

Selati Camp, pojmenovaný po železniční trase Selati Railway Line z 19. století, nabízí specifické historické safari. Bungalovy jsou tu zařízené starožitným nábytkem, například postelemi s nebesy či zdobnými smaltovanými vanami, a skýtají perfektně romantické útočiště pro milence nebo pro čerstvě sezdané páry (chcete-li zážitek fakt se vším všudy, rezervujte si právě zrenovované apartmá Lourenco Marques Honeymoon Suite).

Earth Lodge jsou bungalovy zasazené do země a vytesané z ní (zdi jsou ze směsi bláta, cementu a invazivních druhů trav). Mix moderny a ekologie.

Bungalovy Earth Lodge

Bush Lodge jsou bungalovy určené rodinám s malými dětmi, pro které tady mají spoustu zábavy (prominentním hostem tu byl i princ Harry).

Little Bush Camp je nejmenším ubytovacím zařízením na území rezervace Sabi Sabi. Najdete tu jen šest apartmá, zato však luxusně vybavených – vše v duchu toho nejlepšího z jihoafrických tradic.

Všechna tahle místa byla zařazena na seznam jedinečných destinací Unique Lodges of the World geografické společnosti National Geographic a ani jedno z nich není oplocené, což znamená, že váš zážitek s divokými zvířaty nekončí po každé z dvou denních vyjížděk mezi ně. V nezapomenutelných momentech se střídají u napajedel, která bývají na dohled od vašich bungalovů.

Doporučujeme zůstat tady alespoň dva nebo tři dny – stejně je nám jasné, že se vám odsud nebude chtít odjet.

Vzhůru na Kapské Město

Po pár nocích strávených v buši se hodí malá změna – co jedna nebo dvě noci v Kapském Městě, které nabízí zážitky jiného druhu?

I tady najdete divy přírody, třeba proslulou Stolovou horu nebo neméně slavnou Lví hlavu, minout byste ale neměli ani místa spjatá s historií země, třeba ostrůvek Robben Island, kde byl vězněn Nelson Mandela.

V neposlední řadě určitě ochutnejte zdejší kuchyni, která zas a znova překvapuje i ty nejzmlsanější gurmány. Zajděte například do The Test Kitchen, která se pravidelně objevuje na seznamu nejlepších restaurací na světě a rozhodně je nekorunovanou jedničkou v Africe.

Další cíl? Západní Kapsko

Cestu po Jižní Africe zakončete v rozhlehlé rezervaci Grootbos, která leží necelé dvě hodiny jízdy autem od Kapského Města. Právě tady – v opravdovém eko ráji – máte šanci spatřit na vlastní oči pětici nejpopulárnějších obyvatel moře: velrybu jižní, velkého bílého žraloka, delfína skákavého, lachtana jihoafrického a tučňáka brýlového.

Rezervace Grootbos

Místní nadšení, a hlavně fundovaní průvodci vám rovněž ukážou celou řadu pokladů zdejší flóry.

Pár shrnujících faktů k cestě:

  • Hotel Fairlawns Boutique si za noc a osobu počítá 6900 jihoafrických randů, což je v přepočtu něco málo přes 10 tisíc korun. V ceně je zahrnuto ubytování, snídaně, wi-fi a taxi do vzdálenosti pěti kilometrů od hotelu.
  • Ceny v rezervaci Sabi Sabi začínají na 15 tisících jihoafrických randech za osobu a noc, což je v přepočtu 23 700 korun. V téhle sumě jsou zahrnuta dvě safari v otevřeném džípu (ve dne a v noci), pěší safari s rangerem, snídaně, oběd a večeře, bar, wi-fi a transfer ze soukromé přistávací dráhy Sabi Sabi.
  • Rezervace Grootbos si za osobu a noc naúčtuje 5200 jihoafrických randů, což je něco málo přes osm tisíc korun. V téhle ceně máte ubytování v luxusním apartmá Garden Lodge, plnou penzi ve formě snídaňového švédského stolu, lehkého oběda a večeře o pěti chodech. K tomu vodu, nealko, čaj, kávu a minibar. V ceně je i jízda na koni nebo pěší procházka po rezervaci.