„Tohle je podle mě to nejlepší, co jako člověk z oblasti designu můžu udělat,“ říkal v pátek spoluzakladatel designérského studia Olgoj Chorchoj, když mi po telefonu prezentoval ideu speciálních hodinek na podporu Ukrajiny. Ambici měl jasnou: s přáteli věnovat hodinky do dražby a celý výtěžek poslat Člověku v tísni.

V pondělí už měl každopádně Michal Froněk, spolustrůjce české hodinářské značky Bohematic, hotovou skicu a hlásil, že za týden půjdou hodinky do výroby. Jak bude limitovaná edice Sláva Ukrajině vypadat?

Stříbrnozlatý reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn sekundovou ručičkou, jejíž konec zdobí zlacený Tryzub sv. Vladimíra, státní znak Ukrajinské lidové republiky. Datový věnec s grafikou nese barvy ukrajinské vlajky, v nichž žlutá barva symbolizuje úrodná pole a modrá nebe nad nimi.

Pouzdro hodinek je vyrobeno z nerezové oceli se saténově lesklým povrchem. Zadní víko s malým průhledem nad setrvačkou je dekorováno nápisem „Sláva Ukrajině!“, hodinky pohání mechanický strojek švýcarské výroby Eterna s manuálním nátahem.

Vzhled hodinek dotváří nepřehlédnutelný řemen z modré kůže s trnovou sponou, která tvarově navazuje na nožky pouzdra. „Člověk, který je bude mít na zápěstí, neskončí jen s kusem kvalitní hodinářské práce, ale zůstane mu památka, že v ničivé a nespravedlivé válce podpořil ukrajinský lid,“ řekl Froněk.

A protože celý projekt je něčím, čemuž Forbes milerád pomůže, dohodli jsme se, že dražbu uspořádáme společně. Inspirováni dobročinným přehazováním pánů z Pale Fire Capital, Seznamu a Alzy jsme se rozhodli, že se dražba uskuteční na našem twitterovém účtu.

2. března od 8:00 do 20:00 budete moci jedinečný kus dražit na Twitteru Forbes Česko. Kompletní výtěžek putuje do ukrajinské sbírky Člověka v tísni.