Luxusní vzhled, jemná barevnost a oblé tvary, precizní řemeslné vypracování a praktičnost. Kabelky Verlein jsou o něčem úplně jiném než většina ostatních českých designérských doplňků. Tahle nová lokální značka ukazuje, že design nemusí být jen přísný, hranatý a konceptuální. Čím to, že je tak jiná?

Verlein je o lehkosti, nadhledu a kosmopolitním životním stylu. A zároveň moc dobře ví, kde je doma. Základnu má v Praze a začíná s českým trhem, ale postupně chce expandovat do Evropy a Asie. Za značkou stojí mezinárodní manželský pár, Veronika a Max Stuedleinovi. 

Designérka Veronika pochází z Ostravy. Na střední studovala grafiku, na vysokých školách v Plzni, Liberci a ve Zlíně pak průmyslový a módní design. „Vždy mě to táhlo do zahraničí, chtěla jsem pokud možno co nejdál, abych mohla poznávat úplně jiné kultury a nové pohledy na svět. Nejdřív jsem zamířila na školní stáž do Izraele a pak jsem pokračovala dál na východ,“ popisuje Veronika.

Cesty do zahraničí jí ze začátku usnadňoval modeling. „Pracovala jsem v Miláně, New Yorku, Londýně, Singapuru i Hongkongu a neustále jsem hledala příležitosti ve sféře módního designu a produkce,“ popisuje Veronika, která během několika let v zahraničí nasbírala řadu cenných zkušeností. Teď z nich čerpá při práci na vlastním projektu.

V Hongkongu si vyzkoušela návrhářskou, produkční i technickou práci v zahraniční módní značce. Připravovala technické podklady do čínských továren, spolupracovala s dodavateli látek a nahlédla do spolupráce s luxusními butiky. „Právě v Hongkongu jsem si uvědomila, jakou hodnotu má kvalitní řemeslo a lokální tradice. A také jsem se tu potkala se svým budoucím manželem Maxem,“ vzpomíná na roky v Asii Veronika.

Maxova práce ve finanční sféře je po čase odvedla z Asie do Londýna. Veronika se rozhodla začít znova od píky a nastoupila jako střihačka u highendové značky Gabriel Vielma. Po pár měsících už ale koordinovala fungování celého studia. Od návaznosti pracovních procesů a timingu přes objednávání a dodávky látek až po přípravy na přehlídky na London Fashion Weeku. 

Díky spolupráci s britským návrhářem Christopherem Raeburnem nahlédla i do světa etické, upcyklované módy, která v poslední době čím dál tím silněji udává tón. Při komunikaci s evropskými a asijskými obchody už mohla těžit z předchozích zkušeností v Hongkongu. 

A právě v tu chvíli přišla změna. Mladý manželský pár očekával své první dítě a spolu s úvahou o návratu domů do Česka přišel i nápad na založení vlastní značky doplňků. 

„Při práci pro módní značky jsem si uvědomila, že kvalitní kožený doplněk má pro zákazníka často mnohem větší hodnotu než sebepěknější šaty. Kabelky tolik nepodléhají trendům a lidé je nosí opravdu dlouho. Získají k nim hlubší vztah, a proto pro ně mají často větší hodnotu než oblečení,“ vysvětluje zaujetí pro kabelky Veronika.

Dojít od prvního nápadu k prvnímu perfektnímu produktu trvalo přes dva roky. Protože je pro značku Verlein zásadní kvalitní řemeslná práce a jemné vypracování, vznikají kabelky z italských kůží ve španělských manufakturách v horském městě Ubrique.

Španělští řemeslníci skvěle rozumějí drobným nuancím zpracování a použití materiálů.

„Tamní řemeslníci mají bohaté zkušenosti a skvěle rozumějí drobným nuancím zpracování a použití materiálů. Ke kvalitě a výjimečnosti kabelky vede náročný proces, složený z řady přesných úkonů. Detailní péči a přesný timing vyžadují i tahy štětcem při závěrečném nanášení několika vrstev barvy na okraje kabelek,“ popisuje proces výroby Veronika.

Nová luxusní značka si zaslouží výjimečné a originální uvedení na trh. A to se Verleinu povedlo prostřednictvím okouzlující a lahodné večeře, uspořádané v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v elegantním prostoru Artiseme v centru Prahy. Mezinárodním návštěvníkům byly kabelky Verlein doslova naservírovány a vzbudily nadšené ohlasy. 

Aktuálně je můžete pořídit online na webu Verlein.com nebo v kamenných designových showroomech a buticích jako Artiseme, Red Salon Praha, Leeda, Debut Gallery nebo v Art Design Projektu v Bratislavě. Brzy by měly být k dostání i v Londýně a v dalších evropských městech. 

Tahle česká značka míří mnohem dál než na lokální výstavy designu. Nenechte si ji utéct!