Ruská invaze na Ukrajině vyvolala po celém světě vlnu solidarity a jen v České republice se v rámci humanitárních sbírek vybraly stovky milionů korun. Nicméně způsobů, jak podpořit Ukrajinu, je mnoho. Jedním z nich, byť možná trochu netradičním, je nákup u jedné z tamních značek, které často nabízejí modely, za které by se nemusely stydět ani ty nejznámější světové značky.

Z pochopitelných důvodů se zpracování a doručení objednávky oproti běžné situaci může prodloužit, a to i dost výrazně. Na druhou stranu podporovat v tuhle chvíli ukrajinskou ekonomiku jenom pomůže, a když si tím můžete ještě navíc udělat radost, tak proč nezabít dvě mouchy jednou ranou.

A v řadě případů přispějete přímo obraně Ukrajiny, například níže zmíněná kyjevská značka Katimō oznámila, že od prvního března všechny peníze z objednávek rovnou přepošlou fondu na podporu ukrajinské armády. Krejčovství Paskal zase aktuálně šije kukly a termoprádlo pro vojáky a každé peníze na nákup materiálu se jim budou hodit.

Jestli to risknete a objednáte hned, nebo nákup raději odložíte, necháme samozřejmě na vás, tohle jsou tak či tak podle nás nejzajímavější ukrajinští návrháři, jejichž kousky by vám v šatníku neměly chybět ani v čase míru.

PASKAL

Tyl, pastelové a výrazné barvy, květy, to je typické pro značku Paskal návrhářky Julie Paskal, která se svými optimistickými návrhy dokonce v roce 2014 vyhrála prestižní LVMH Prize.

V posledním týdnu se zaměstnanci přeorientovali na výrobu termoprádla a  kukel pro vojáky bránící Ukrajinu. Dodávky z e-shopu jsou zatím dočasně pozastaveny, nicméně Paskal hledá způsob, jak své kousky dostat do ostatních zemí.

Marianna Senchina

Jejich kousky nosí i Rihanna, Adele nebo Dua Lipa. Designérské a sesterské duo sází ve své tvorbě v prvé řadě na ženskost a smyslnost a kombinuje v nich puntíky, potisky, volány, prvky z kabátů nebo mašle. Vznikají tak originální a krásně zpracované kousky, které jen tak na někom jiném neuvidíte. Pokud tedy neplánujete party, na které bude i Rihanna.

Běžný provoz museli přerušit, nicméně jejich stránka plně funguje a přijímají předobjednávky, u kterých nicméně upozorňují, že doba dodání se o zatím neurčitelnou dobu protáhne.

Sleeper

Sleeper vznikl v roce 2014, uprostřed jiné ukrajinské krize, a od té doby prodává kousky, které se stejně dobře uplatní jak jako loungewear či pyžamo, tak i na ulici nebo party.

Část zboží má značka ve skladech ve Spojených státech a Británii, takže dodávky prozatím fungují jako před válkou. Navíc plánuje přesunout některé své zaměstnance a švadleny do Turecka, aby mohla fungovat i nadále s co nejmenšími výpadky. Značka už sama věnovala na podporu země milion hřiven.

Katimō

Doménou kyjevské značky Katimō jsou hlavně kabáty, ale najdete u nich i kalhoty nebo šaty. Ve všech případech jde o nadčasové a minimalistické modely, které jsou ušité z kvalitních materiálů a kombinují v sobě feminní i maskulinní prvky.

I Katimō dočasně pozastavilo činnost, ale doufají, že se co nejdříve vrátí k tomu, co je baví a v čem si vybudovali silné jméno. „Krása a pravda zachrání svět,“ věří. Navíc značka právě oznámila, že všechny peníze z objednávek od prvního března rovnou přepošlou fondu na podporu ukrajinské armády.

91LAB

Není svetr jako svetr a značka 91LAB to potvrzuje. Její pletené modely totiž díky svým unikátním vzorům a strukturám zaujmou na první pohled. Ostatně, představili je na newyorském Fashion Weeku.

V posledním týdnu dočasně pozastavili práci i rozesílání objednávek, ale plánují obnovit provoz hned, jak to situace dovolí a přispět tím k obnově ekonomiky Ukrajiny.

Kachorovska

Pokud místo šatů nebo kalhot toužíte spíš po nových botách, projděte si nabídku značky Kachorovska. V sortimentu najdete i kabelky a pár základních kousků oblečení, ale všechny kousky spojuje klasičnost, minimalismus a samozřejmě důraz na kvalitu.

Bevza

Tady si na své přijdou nejen milovníci papírových lodiček, které svým tvarem inspirovaly jeden z nejkóničtějších kousků značky – kožené psaníčko. Kromě toho značka Bevza ve svých modelech vychází i z ukrajinského dědictví a klade důraz na luxusní minimalismus a udržitelnost.

Stejně jako ostatní značky, i Bevza kvůli ruské invazi musela dočasně zatavit expedici objednávek.